Úvod Politika Utečenecká kríza v Európe: fiasko multikulturalizmu

Utečenecká kríza v Európe: fiasko multikulturalizmu

Foto: Michaela Kolimárová

Svetový informačný priestor je dnes prešpikovaný klamstvami. Agresívne sa presadzuje jediný „správny uhol pohľadu,“ manipulujú alebo zamlčujú sa konkrétne fakty.

Nijaká islamofóbia
Nedávno sa takto vyjadril pred členmi Valdajského klubu ruský prezident Vladimír Putin, pričom myslel na spolitizovanú interpretáciu súčasných vojnových udalostí, podľa ktorej je iný názor považovaný za nepriateľskú propagandu. Prenesene by sa podobnými slovami dala charakterizovať mediálna situácia v Európe vo vzťahu k migračnej kríze.

Už sme si zvykli na označovanie ľudí šokovaných z nekontrolovaného prílevu migrantov z islamských krajín za xenofóbov či islamofóbov, pričom sa mlčí o bezpečnostných rizikách, o fatálnom strete odlišných kultúr a civilizačných hodnôt, o akútnej hrozbe kriminality v štátoch zasiahnutých vlnami migrácie.

OFICIÁLNY MEDIÁLNY PRIESTOR HOVORIŤ O UTEČENECKEJ KRÍZE JE ZNAČNE OBMEDZENÝ.

Preto je vítaná akákoľvek iná možnosť diskusie s ľuďmi, ktorí sa vedia na migračnú pohromu pozrieť cez prizmu zdravého rozumu nezaťaženého manipulačnými technikami médií.

Na tému utečeneckej krízy a zlyhania politiky multikulturalizmu v Európe hovorili v októbrovej Diskusii na palete traja pozvaní hostia: podpredseda NR SR Miroslav Číž, prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška a známy občiansky aktivista a člen Valdajského klubu Ján Čarnogurský. Diskusný večer moderoval šéfredaktor portálu napalete.sk Pavel Kapusta.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Všetky riešenia sú zlé
Miroslav Číž hneď na úvod svojho vystúpenia vyslovil kritickú vetu: „Utečenecká kríza odhalila nefunkčnosť Európskej únie.“ Podľa neho Európska komisia dopustila, že problémy ako zvládnuť migračnú krízu sa neriešili konsenzuálne, ale v štýle „zachráň sa, kto môžeš.“

Jaroslav Paška tiež nešetril kritikou na adresu európskych úradníkov, ktorí neváhali hodiť zodpovednosť za vlastné chyby na občanov. Európska komisia miesto toho, aby sa zodpovedala za nefunkčnosť schengenských hraníc, maskuje svoje zlyhania pretláčaním rozdeľovacieho mechanizmu migrantov v rozpore s vnútornými pravidlami EÚ.

Podľa Jána Čarnogurského elementárnym predpokladom riešenia migračnej krízy je mier v Sýrii a východiskom zo zložitej konfliktnej situácie na Blízkom východe je víťazstvo ruských zbraní.

MOŽNÉ SÚ LEN DVE ALTERNATÍVY VÝVOJA: VÍŤAZSTVO BAŠÁRA ASADA ALEBO VÍŤAZSTVO ISLAMSKÉHO ŠTÁTU.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Dodávanie zbraní tzv. umierneným opozičným bojovníkom proti Asadovi je kontraproduktívne, lebo americké a britské zbrane sa dostávajú do rúk teroristov a rovnako 90 percent mužov vycvičených americkými inštruktormi prechádza do radov bojovníkov Islamského štátu. Spojené štáty hrajú so svetom komédiu, lebo nech akokoľvek bombardujú Islamský štát – teroristi sú stále na postupe.

Aké sú riešenia, aké východiská z nekontrolovaného obrovského prílevu migrantov do Európy? Miroslav Číž uzatvoril diskusiu so skeptickou pravdepodobnosťou: „Už nie je k dispozícii doba nenásilných riešení, lebo riešenia, ktoré máme na stole, sú všetky zlé.“

Ján Čarnogurský: Prílev imigrantov zastaví len víťazstvo Asada za pomoci Ruska:

Miroslav Číž: Utečenecká kríza odhalila nefunkčnosť EÚ:

Jaroslav Paška: Islamskí teroristi sú už v EÚ: