Úvod Politika Putin: Rozhodnutie USA stiahnuť sa zo Sýrie je správne, ale zatiaľ sa...

Putin: Rozhodnutie USA stiahnuť sa zo Sýrie je správne, ale zatiaľ sa neplní 

Foto: archív

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin už tradične koncom roka absolvoval siahodlhý maratón odpovedí na medzinárodnej tlačovej konferecii v Moskve. Na podujatí bolo akreditovaných 1700 novinárov z celého sveta. Ponúkame vám stručný prehľad najzaujímavejších vyjadrení šéfa Kremľa.

O ekonomike a sankciách
Ruská ekonomika sa už prispôsobila vonkajším obmedzeniam, povedal Vladimir Putin. Podľa neho obmedzujúce opatrenia proti Ruskej federácii ovplyvňujú aj tých, ktorí ich zavádzajú. Prezident poznamenal, že Západ by mal buď uznať hlasovanie  obyvateľov Krymu o zjednotení s Ruskom, alebo neuplatňovať sankcie proti obyvateľom Krymu.

Čo sa týka rastu cien benzínu, Putin to vysvetlil rastom cien ropy, pričom konštatoval, že vláda už podnikla kroky na stabilizáciu situácie na domácom trhu. Podľa neho kabinet ministrov v budúcom roku nepovolí nijaké skoky v cenách ropných produktov. Súčasne nie je vylúčená úprava cien benzínu v dôsledku zvýšenia DPH na začiatku budúceho roka o 1 – 1,5 percenta.

Nijaký zákaz na obeh dolára v Rusku nie je, a nebude, povedal prezident. Podľa neho má Ruská federácia 69 percent medzinárodných platieb v dolároch, čo je nad svetovým priemerom. Zároveň vyjadril presvedčenie, že sa úloha rubľa ​​v platbách v euroázijskom priestore bude zvyšovať.

Hlava štátu vyhlásila, že v Rusku má po prvý raz od roku 2011 federálny rozpočet prebytok vo výške 2,1 percenta HDP. Podľa neho je to dobrý ukazovateľ hospodárskeho bloku vlády. Prezident  očakáva, že vláda bude schopná zabezpečiť, aby od roku 2021 rast HDP v Rusku prekročil 3 percentá.

Foto: archív

Podľa neho Rusko potrebuje prielom v oblasti technológií, bez toho podľa neho nijaká  krajina nemá budúcnosť. Poznamenal, že predpokladmi na zrýchlenie tempa rastu HDP sú zmeny v štruktúre ekonomiky, inovácie, zameranie sa na implementáciu národných projektov. Spresnil, že do tohto procesu vložili  20,8 bilióna rubľov, plus 6,5 ​​bilióna rubľov do rozvoja infraštruktúry.

O situácii vo svete a o jadrovej hrozbe
Západ používa politicky motivovanú rusofóbiu na zadržiavanie Ruska ako možného konkurenta na svetovej scéne, povedal Putin. Obvinenia Ruska  z túžby ovládnuť svet  nazval  šablónou, ktorú politici a médiá vnucujú západnej spoločnosti.“ Podľa neho hlavným cieľom ruskej zahraničnej politiky je zabezpečiť priaznivé podmienky pre rozvoj krajiny a byť rovnocenným partnerom vo svete.

Prezident vyjadruje poľutovanie nad rastúcim podceňovaním nebezpečenstva jadrovej vojny. Vyhlásil, že Rusko nemá záujem o začatie pretekov v zbrojení, len sa usiluje o zachovanie rovnováhy síl.

Vladimir Putin opätovne potvrdil záväzok uzatvoriť mierovú dohodu s Japonskom. Zároveň poznamenal, že Rusko má obavy z plánovaného rozmiestnenia jednotiek amerického systému protiraketovej obrany v Japonsku, ktoré sú súčasťou americkej údernej infraštruktúry. Podľa neho úroveň nezávislosti Tokia od Washingtonu v oblasti bezpečnosti nie je očividná.

Foto: archív

Prezident poznamenal, že úspešná spolupráca Ruska a Číny na medzinárodnej scéne ozdravuje situáciu na celom svete. Podľa neho by čochvíľa obchodný obrat medzi oboma krajinami mohol dosiahnuť približne 100 miliárd dolárov, čo bude veľký úspech.

Putin sa domnieva, že vplyv brexitu na Ruskú federáciu bude minimálny a nepriamy. Zároveň uviedol, že vzťahy medzi Moskvou a Londýnom zašli do slepej uličky, ale cesta z nej by bola v záujme oboch krajín.

O provokáciách v Kerčskom prielive a udalostiach na Ukrajine
Ruský prezident pokladá, že provokáciou v Kerčskom prielive sa ukrajinský líder Petro Porošenko pokúša zvýšiť svoje politické preferencie v predvečer nadchádzajúcich prezidentských volieb v štáte.

Podľa slov Putina o osude zadržaných ukrajinských námorníkov rozhodnú výsledky trestného konania. Zdôraznil, že posledné slovo bude mať súd. Ruský líder podotkol, že snahy o riešenie politických problémov Donbasu silou sú odsúdené na neúspech. Podľa neho Rusko poskytovalo a bude i naďalej poskytovať humanitárnu pomoc týmto územiam.

Uľahčenie udeľovania ruského štátneho občianstva pre Ukrajincov dokazuje, že Rusko si neželá vzájomné odcudzovanie ruského a ukrajinského národa, uviedol prezident a poznamenal, že Ukrajina zostáva dôležitým obchodným a hospodárskym partnerom Ruskej federácie napriek všetkým aktivitám štátnych orgánov v Kyjeve.

Foto: archív

O vnútroštátnej politike
Prezident považuje za nemožné obnovenie socializmu v Ruskej federácii, pretože toto spoločenské zriadenie „vždy podmieňuje väčšie výdavky ako zisky a konečným výsledkom je ekonomická nefunkčnosť“. Putin je presvedčený, že vlastenectvo v tom najušľachtilejšom zmysle slova, by malo tvoriť nosný pilier silného štátu a je za verejnú diskusiu o zakomponovaní úlohy vlastenectva do ústavy.

Hlava štátu nevidí nijaké problémy pri praktickom vykonávaní noriem zákona o mimovládnych organizáciách – zahraničných agentoch, ale domnieva sa, že v určitých oprávnených prípadoch je možné ich korigovať.

O vzťahoch s USA a o boji proti terorizmu v Sýrii
Rozhodnutie prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa stiahnuť vojská zo Sýrie považuje Putin za správne, ale zatiaľ nevidí nijaké známky toho, že by sa toto rozhodnutie aj plnilo.

Ruský líder súhlasí s názorom amerického lídra, že teroristické zoskupenie Islamský štát, ktoré je v Ruskej federácii zakázané, je v Sýrskej arabskej republike v podstate porazené. Upozornil pritom na nebezpečenstvo presunu teroristických aktivít z arabskej republiky do iných štátov. Putin nevie, či sa uskutoční jeho stretnutie s Trumpom, ale je na naň pripravený. Ruský líder je toho názoru, že po politickej zmene v Kongrese sa útoky na prezidenta USA obnovia.

Podľa Putina sa styky medzi Ruskou federáciou a Tureckom upevňujú. Poznamenal, že Moskva a Ankara nachádzajú kompromisy v oblasti urovnania sýrskej krízy bez ohľadu na rozdielnosť názorov na množstvo otázok.

Foto: archív