Úvod Z DOMOVA Uvažuje Matovič o autonómii pre maďarskú menšinu?

Uvažuje Matovič o autonómii pre maďarskú menšinu?

Igor Matovič. (Foto: archív)

Strana maďarskej komunity (SMK) predložila premiérovi Igorovi Matovičovi požiadavky s názvom Memorandum maďarskej komunity. Predstavitelia tejto mimoparlamentnej strany mu odovzdali text na Bratislavskom hrade na podujatí Úradu vlády SR „pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a Dňa národnej spolupatričnosti – Maďarov“. Informácie o tom získal denník Pravda, ktorý uviedol, že „SMK chce od Matoviča v podstate autonómiu“.

SMK predložilo Matovičovi viacero žiadostí. „Uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska. Vytvorenie tzv. Maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari prostredníctvom svojich volených zástupcov. Jazyková požiadavka, aby sa v úradoch, na súdoch ako úradný jazyk používala maďarčina. Jedna, slobodná, konštitucionálna vlasť a v nej sloboda, rovnosť a bratstvo národov!“ doslova sa píše v memorande.

Text Memoranda maďarskej komunity podpísali Péter Őry, Ferenc Auxt, Gyula Bárdos, Pál Csáky, Zoltán Cziprusz, Iván Farkas, Adrianna Gergely Papp, Csaba Furik, József Menyhárt, Miklós Viola. Signatári ďalej uvádzajú veci, ktoré sú podľa nich nevyhnutné, aby sa zachovala a rozvíjala ich komunita.

Apelujú, aby preambula Ústavy SR uznala maďarskú národnú komunitu za štátotvornú. Ďalej „aby bolo zabezpečené slobodné používanie našich národných symbolov (hymna, erb, trikolóra) v každej oblasti života“. SMK tiež chce, aby „maďarský jazyk bol rovnocenným jazykom na území obývanej našou komunitou“ a aby „hranice subjektov verejnej správy zohľadnili existujúce prirodzené regióny“.

Dotkli sa aj náboženského života – aby vláda SR podporila požiadavku maďarskej katolíckej obce na vytvorenie samostatnej arcidiecézy. O zmenu preambuly Ústavy SR prejavil záujem aj Zsolt Simon, predseda politického subjektu Magyar Fórum – Maďarské fórum.

Matovičovi a celej vládnej koalícii na sociálnej sieti odkázal, aby nepremárnili politickú šancu a zmenili preambulu Ústavy SR z „My, národ slovenský“ na „My, občania Slovenskej republiky“. Zmenu preambuly ústavy, zákona o dvojakom občianstve a dobrý menšinový zákon očakáva aj predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd László Sólymos.

Niekdajší predseda SMK József Berényi, v spolupráci s ktorým premiér Matovič spomenuté podujatie pripravoval, oceňuje, že premiér Matovič vyzval na budovanie južného Slovenska a „podal ruku na to, aby sme spoločne vytvorili národnostný program vlády“. Podľa vedúceho tlačového odboru Úradu vlády Richarda Pekára to bola akcia premiéra a bližšie informácie o podujatí zatiaľ poskytnúť nechcel.

Matovič na sociálnej sieti na margo podujatia na Bratislavskom hrade napísal: “Na ceste domov po dni, na ktorý som hrdý. Dohodol som jednu skvelú vec, o ktorej sa čoskoro dozviete … a pozval som na veľké priateľské stretnutie ľudí, ktorí sa predlhé roky cítili menejcenní … a o tom sa (zrejme) tiež dozviete, niekedy,) bruuu.”

Zo stretnutia predstaviteľov maďarskej menšiny na Slovensku. (Foto: archív)