Úvod ZO ZAHRANIČIA Uzbekistan podpísal zmluvu s Gazpromom o historicky prvom dovoze ruského plynu

Uzbekistan podpísal zmluvu s Gazpromom o historicky prvom dovoze ruského plynu

Foto: achív

Uzbekistan oznámil, že podpísal dvojročnú zmluvu s ruským energetickým gigantom Gazprom o dodávkach zemného plynu. Gazprom bude od 1. októbra posielať približne 2,8 miliardy kubických metrov plynu ročne, uviedlo uzbecké ministerstvo energetiky a dodalo, že to bude historicky prvý dovoz ruského plynu.

Bude prúdiť plynovodom Stredná Ázia – Centrum zo sovietskej éry, ktorý spája Rusko s bývalými sovietskymi republikami v tomto regióne. Zmluvu podpísali v Petrohrade v období prudkého poklesu dodávok plynu do západnej Európy.

Rusko hľadá nové trhy pre svoj sankciami postihnutý vývoz energie a snaží sa presunúť časť svojho vývozu do strednej Ázie, najmä do Kazachstanu a Uzbekistanu, ktoré napriek vlastným zdrojom plynu a ropy čelia nedostatku energií. Moskva vyjadrila želanie vytvoriť s oboma krajinami „plynovú úniu“.

Uzbekistan postihla v zimnom období v roku 2022 vážna energetická kríza v dôsledku prudkého nárastu dopytu, ktorý ešte zhoršilo mimoriadne chladné počasie a starnúca infraštruktúra.

Hoci táto krajina vlani vyťažila 51,7 miliardy kubických metrov zemného plynu, dočasne bola nútená pozastaviť jeho vývoz do Číny. Uzbekistan v januári oznámil dohodu s Gazpromom o dodávkach plynu od marca, ale odvtedy neposkytol nijaké detaily.