Úvod Spoločnosť Užívanie marihuany je v Kanade už legálne

Užívanie marihuany je v Kanade už legálne

Foto: archív

Kanada sa stala druhou krajinou na svete s legálnym predajom marihuany na trhu povolenom štátom. Predaj sa začal 17. októbra krátko po polnoci miestneho času v obchodoch v najvýchodnejšej kanadskej provincii Newfoundland. Tom Clarke z mesta Portugal Cove, niekdajší ilegálny díler marihuany a teraz maloobchodník s úradným povolením, patril k prvým predajcom tejto mäkkej drogy.

Po celej Kanade s 37 miliónmi obyvateľov sa otvorilo najmenej 111 legálnych obchodov s marihuanou. Kanaďania si môžu objednať marihuanové produkty aj prostredníctvom webových stránok, ktoré spravujú samotné provincie alebo súkromní obchodníci, a pošta im ich doručí.

Každý, koho doteraz odsúdili za prechovávanie 30 gramov marihuany alebo menšieho množstva, dostane milosť. Stačí, ak o ňu takýto človek formálne požiada. Naďalej však bude nelegálne pestovanie viac ako štyroch rastlín marihuany v jednej domácnosti, vlastníctvo viac ako 30 gramov tejto drogy na verejnosti a jej nákup od predajcov bez licencie.

Prvou krajinou na svete, ktorá legalizovala takzvané rekreačné užívanie marihuany, bol Uruguaj. Jej užívanie na medicínske účely je povolené napríklad v Thajsku, Švajčiarsku, Portugalsku, Poľsku, Peru, Nórsku, Taliansku aj Grécku.