Úvod Zaujímavé V Amsterdame z použitých žuvačiek vyrábajú tenisky

V Amsterdame z použitých žuvačiek vyrábajú tenisky

Foto: archív

Chcete mať obuv, ktorá pomohla životnému prostrediu a dobre vyzerá? Gumshoe sú správnou voľbou. Anna Bullus, generálna riaditeľka spoločnosti Gumdrop Ltd., spolu s marketingovou organizáciou s názvom Iamsterdam a s dizajnérom Explicit Wear, vymysleli projekt s názvom Gumshoe – originálne tenisky, ktoré sú vyrobené z použitých žuvačiek, zozbieraných z amsterdamských ulíc.

Podľa slov dizajnérky skončí v uliciach Amsterdamu každý rok až 3,3 milióna žuvačiek. Mesto stojí ich čistenie milióny dolárov. Projekt využíva okolo 1 kg žuvačiek na výrobu štyroch párov tenisiek. Žuvačky možno vhodiť do ružových škatuliek, ktoré slúžia na ich zber.

Koše na žuvačky. (Foto: archív)

Zo žuvačiek sa vytvoria špeciálne granule, ktoré sa potom formujú chemickým procesom do podrážky topánky.  Na spodku podrážky je zobrazená mapa Amsterdamu. Podrážka je pevná ako normálna guma a bez lepivosti. Tenisky si je možné objednať za 190 eur v čiernej, ružovej, alebo červenej farbe. Je to pekný dizajnový kúsok, ktorý navyše pomáha životnému prostrediu.

Prvé tenisky vyrobené zo žuvačiek: