Úvod Ekonomika V Ázii je viac dolárových miliardárov ako v USA

V Ázii je viac dolárových miliardárov ako v USA

Foto: archív

Na zoznam čínskych miliardárov pribúdali vlani dvaja ľudia týždenne a ich celkový počet vzrástol na 373. Spoločne vlastnia majetok v hodnote 1,12 bilióna dolárov. Čína je momentálne pre podnikateľov najlepšou krajinou, kde sa dá zbohatnúť. Tvrdí to spoločná štúdia švajčiarskej banky UBS a poradenskej firmy PwC.

Celosvetovo vzrástlo bohatstvo dolárových miliardárov o 19 percent na rekordných 8,9 bilióna dolárov. Tento majetok sa delí medzi 2 158 ľudí. Aj keď v Číne rýchlo rastie počet miliardárov, zároveň mnohí z nich zo zoznamu vypadávajú. Vlani sa stalo miliardármi 106 ľudí, majetok 51 boháčov však klesol pod miliardu dolárov.

Za posledné desaťročie vytvorili čínski miliardári niekoľko celosvetovo najväčších a najúspešnejších firiem, zvyšujúcich životný štandard. To je však podľa odborníkov len začiatok. Veľkosť čínskej populácie, technologické inovácie a rast produktivity spolu s vládnou podporou tam ponúkajú nevídané príležitosti na vybudovanie biznisu.

Najväčšia koncentrácia miliardárov je síce stále v Amerike, ale rast ich majetku sa spomaľuje. V Ázii je pritom viac dolárových miliardárov ako v USA. V roku 2016 malo v Číne majetok presahujúci miliardu len 16 ľudí. Teraz je skoro každý piaty miliardár na svete Číňan. Až 97 percent čínskych boháčov zbohatlo podnikaním, mnohí z nich v oblasti technologických inovácií alebo v maloobchode.