Úvod Z DOMOVA V Belianskych Tatrách poľské vyhliadkové vrtuľníky päť rokov ohrozujú chránené zvieratá. Doteraz...

V Belianskych Tatrách poľské vyhliadkové vrtuľníky päť rokov ohrozujú chránené zvieratá. Doteraz nebol nik sankcionovaný

Fotomontáž: archív

Preletmi vyhliadkových vrtuľníkov nad územím Tatranského národného parku (TANAP), na ktoré už po niekoľký raz upozornili ochranári, sa zaoberá polícia. Médiám to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová s tým, že zatiaľ vo veci nikoho neobvinili.

„Vyšetrovateľ enviropolície z odboru Prešov v tejto súvislosti vedie trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov,“ uviedla Bárdyová. Krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik dodal, že zamestnanec Správy TANAP-u podal na obvodnom policajnom oddelení v Ždiari trestné oznámenie pre neoprávnený prelet neznámeho vrtuľníka nad chráneným územím.

Nízky prelet poľských vyhliadkových vrtuľníkov na Tatrami Správa TANAP-u zaznamenala už viackrát a nejde o prvé trestné oznámenie. „Vieme, o koho ide, máme dôkazy, no prevádzkovateľ sa naďalej finančne ‘nabaľuje’ a Belianske Tatry trpia,“ uviedla Správa TANAP-u.

Upozornila, že priestor nad územím najväčšieho slovenského národného parku je definovaný ako lokalita s faunou citlivou na hluk z letovej prevádzky. Pre tieto vzácne územia je preto stanovená dvojnásobná minimálna výška letu.

Hluk z nízko letiacich strojov má mimoriadne stresujúci vplyv na čriedy vzácnych zvierat a často pre ne máva fatálne následky. Vyhliadkové vrtuľníky prevádzkované poľskou spoločnosťou pritom lietajú ponad chránené územia niekoľkokrát do týždňa. Správa TANAP-u poukazuje na problém už päť rokov, podľa ochranárov však za porušovanie pravidiel doteraz nebol nik sankcionovaný.

„Vzhľadom na vykonávané procesné úkony by poskytnutie akýchkoľvek bližších informácií mohlo zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci, preto v tejto chvíli nebudeme poskytovať nijaké ďalšie informácie,“ dodala Bárdyová.