Úvod ZO ZAHRANIČIA V Berlíne sa konal tichý pochod proti pandemickým opatreniam

V Berlíne sa konal tichý pochod proti pandemickým opatreniam

Foto: TASR

Tisíce ľudí sa zúčastnili na tichom pochode v Berlíne, aby vyjadrili nesúhlas s vládou podporovanou „kampaňou strachu“ spojenou s koronavírusom SARS-CoV-2, porušujúcou práva jednotlivcov. Zhromaždenie malo názov „Tichý pochod proti rasizmu a za naše ľudské práva“.

Podľa organizátorov sa naň prihlásilo 20.000 ľudí. Účastníci mali zakryté tváre a počas pochodu dodržiavali medzi sebou rozstupy, ktoré vyplývajú z opatrení zdravotníckych úradov. Účastníci boli vyzvaní, aby nevykrikovali politické heslá a neniesli transparenty.

„Sme zmes rozličných ľudí, ktorí – bez ohľadu na náš politický postoj, etnickú príslušnosť či výšku príjmov – nesúhlasia s politizáciou koronavírusu a z toho vyplývajúcim obmedzovaním našich ľudských práv,“ uviedli organizátori vo vyhlásení.

Mnohí Nemci nesúhlasia s pandemickými opatreniami – ako napríklad povinné nosenie rúšok – a dožadujú sa osobnej slobody. Ďalší podľa DPA odmietajú akúkoľvek vakcínu proti koronavírusu, hoci doteraz ešte nie je nijaká k dispozícii.

Úrady v Berlíne demonštrácie povolili. Počet účastníkov je však obmedzený, musia mať na tvárach rúška a dodržiavať rozstupy. V auguste sa v Berlíne konala demonštrácia s účasťou desaťtisícov ľudí. Medzi účastníkmi vtedy boli i príslušníci krajne pravicových skupín.