Úvod Spoločnosť V Bielorusku predávajú ruské pivo značky Novičok

V Bielorusku predávajú ruské pivo značky Novičok

Foto: archív

V obchodoch bieloruského hlavného mesta Minsk sa objavilo pivo ruskej výroby s názvom Novičok, čo je aj druh nervovoparalytickej bojovej látky vyvinutej v bývalom Sovietskom zväze. Látka sa stala neslávne známou po tom, ako sa ňou v marci mal podľa oficiálnej verzie britskej vlády otráviť bývalý dvojitý rusko-anglický špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra.

Pivo Novičok vyrába malý ruský pivovar Alaska Brewery so sídlom v meste Balašicha, ležiacom približne 20 kilometrov východne od Moskvy. Pivovar začal vyrábať pivo Novičok v máji, pričom ho propagoval ironickými reklamnými sloganmi, ktorými reagoval na západnú propagandistickú kampaň proti Rusku, spojenú s kauzou novičok: „Podmanivá chuť stiahne vaše zmysly a vedomie do nervovoparalytickej nirvány“ a „Prísne tajná receptúra, ani Trump nebude schopný nič dokázať“.

Pivo je jedným z mnohých produktov so značkou Novičok, ktoré sa v ruských obchodoch objavili od vypuknutia kauzy Skripaľ. Ďalšími sú vodka, tričká či slnečnicový olej. Podľa pivovaru Alaska Brewery je irónia v jeho názve primeraná. „Sme presvedčení, že Rusko nemá s touto kauzou v Británii nič spoločné a celý prípad novičok je iba fabuláciou západných médií, provokáciou zo strany Londýna,“ uviedol pre médiá zástupca ruského pivovaru.

Skripaľovci. (Foto: archív)