Úvod Z DOMOVA V Bratislave protestovala tisícka ľudí proti vláde a opatreniam 

V Bratislave protestovala tisícka ľudí proti vláde a opatreniam 

Foto: archív

Nespokojnosť Slovákov so staronovou vládou neutíchol ani po jej kozmetickej rekonštrukcii. V Bratislave na Námestí slobody a Hodžovom námestí sa na Sviatok práce – 1. mája, konal pod názvom Slovensko povstaň avizovaný protivládny protest. Na sociálnej sieti naň vyzýval jeho organizátor, exposlanec NR SR Peter Marček.

Organizátori avizovali, že akcia bude zameraná proti núdzovému stavu, proti vládnym opatreniam a s tým spojenou stratou práce mnohých ľudí. Atmosféra bola pokojná. Podľa odhadov sa demonštrácie zúčastnila vyše tisícka občanov, ktorí potom pochodovali naprieč centrom mesta.

Na úvod protestu sa zhromaždeným prihovoril Peter Marček, ktorý oznámil, že keďže platí núdzový stav, pôjde o prvomájový sprievod. Zároveň tlmočil požiadavku polície, aby sa netvorili väčšie skupiny ľudí, ako je povolené, a aby si ľudia ľudia nasadili respirátory. To však väčšina prítomných ignorovala a na výzvu reagovala piskotom.

Cez megafón sa prítomným prihováralo viacero rečníkov, ktorí kritizovali núdzový stav, protipandemické opatrenia i súčasný vládny kabinet – medzi nimi aj predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec a známy lekár Peter Lipták.

Polícia uviedla, že vážnejšie prípady narušenia verejného poriadku počas zhromaždenia nezaznamenala. Zatkla však jednu osobu, ktorú predviedla na policajné oddelenie. Prvomájové protesty sa konali aj v ďalších slovenských mestách.