Úvod Politika V Bratislave sa kľačalo za palestínskych väzňov

V Bratislave sa kľačalo za palestínskych väzňov

Foto: archív

Pred izraelským veľvyslanectvom v Bratislave sa uskutočnilo tiché zhromaždenie. Jeho účastníci na kolenách a so zaviazanými očami, symbolizujúc palestínskych väzňov držaných v izraelských väzniciach z politických dôvodov, žiadali prepustenie 16-ročnej Ahed Tamimiovej z väzenia a zrušenie súdneho procesu proti nej.

Ahed žije v Nabi Saleh, malej palestínskej dedine pod izraelskou okupáciou. Na jej území sa už približne 40 rokov rozrastá izraelská osada Halamiš a vojaci preto bránia ľuďom z Nabi Saleh v prístupe na vlastné pozemky. Keď pred vyše desiatimi rokmi osada a armáda zabrali aj miestny vodný prameň, obyvatelia dediny začali protestovať.

Ahedini rodičia patria medzi vedúce osobnosti nenásilného hnutia v dedine. Podporiť ich prichádzajú aktivisti z celého sveta, aj z Izraela. Ahed sa zúčastňuje na protestoch odmalička. Armáda na ich z veľkej časti pokojné demonštrácie odpovedá bitím, streľbou slzných kanistrov, kovových nábojov s pogumovaným povrchom či ostrými nábojmi a zatýkaním.

Troch ľudí z dediny už vojaci zabili, desiatky zranili a väznili vrátane detí. Jej rodičov a brata zatkli už veľakrát. Jej otca Bassema Tamimiho, ktorého v zinscenovanom procese odsúdili na štyri mesiace väzenia, organizácia Amnesty International vyhlásila za väzňa svedomia.

Foto: archív

Izraelské úrady prišli zatknúť Ahed o 3:00 h v noci niekoľko dní pred Vianocami po masovom rozšírení videonahrávky, na ktorej je zaznamenané, ako dala izraelským vojakom niekoľko faciek a kopancov. Izraelské úrady sa teraz usilujú nájsť akékoľvek zámienky aj z minulosti, aby z nej urobili odstrašujúci príklad pre Palestínčanov, odmietajúcimi sa zmieriť so životom bez základných ľudských a občianskych práv pod okupáciou.

Vzhľadom na bezprostredné okolnosti aj dlhodobý stav permanentného beztrestného násilia zo strany okupačnej armády Ahedino správanie nie je zločin. Je to okupačná armáda, ktorá už samotnou svojou prítomnosťou v dedine pácha násilie. Izrael súdi Ahed na vojenskom súde, kde sa miera usvedčenia Palestínčanov pohybuje na úrovni neuveriteľných 99 percent. Ako jediná krajina na svete má vojenský súd pre deti – ale iba pre palestínske.

K palestínskym a izraelským páchateľom pristupuje diametrálne odlišne – súdy udeľujú za rovnaké správanie izraelským občanom veľmi nízke tresty. Izraelská ľudskoprávna organizácia Ješ Din v decembri 2017 zverejnila najnovšie výsledky monitoringu vyšetrovania. Vyplýva z neho, že z približne 1 200 prípadov ideologicky motivovaného násilia Izraelčanov proti Palestínčanom iba 8,1 percenta viedlo k vzneseniu obvinenia a iba tri percentá k odsúdeniu páchateľov.