Úvod Ekonomika V Bratislave už jazdia všetky nové elektrobusy s wifi a USB nabíjačkami

V Bratislave už jazdia všetky nové elektrobusy s wifi a USB nabíjačkami

Foto: archív

V hlavnom meste už jazdí všetkých 18 elektrobusov nakúpených s finančnou podporou Európskej únie. Ako informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová, elektrobusy nasadili na linky číslo 53, 94, 65, 80, 43, 27, 151 a 144.

Elektrobusy tak postupne nahradia autobusy s naftovým spaľovaním, čím sa dosiahne zníženie emisií pri prevádzke autobusov v environmentálne zaťažených mestských zónach. „Nové vozidlá tak prispejú k ešte väčšiemu komfortu využívania služieb MHD,“ uviedla Volfová.

Elektronabíjacie stanice sú vo vozovni Krasňany, kde parkujú nové vozidlá. Ďalšie dve nabíjacie miesta vybudujú aj na trase elektrobusov na Kollárovom námestí a na Patrónke. Vozidlá sa nabíjajú aj počas dňa na rýchlonabíjačkách. Elektrobusy sú nízkopodlažné, plne klimatizované, s vnútorným aj vonkajším kamerovým systémom. Všetky sú vybavené modernými technológiami ako wifi pripojenie či USB nabíjačky.

Maximálna kapacita elektrobusu s dĺžkou 12 metrov je 106 osôb, z toho 33 + 1 miest na sedenie, maximálna obsaditeľnosť vozidla do deväť metrov je 54 osôb, z toho 16 + 1 miest na sedenie. Dojazd vozidiel je bez priebežného dobíjania minimálne 160 km.

Elektrobusy sú vybavené aj elektronickým počítaním cestujúcich. Ich nákup bol financovaný z fondov EÚ. Celková suma za 18 vozidiel bola viac ako desať miliónov eur bez DPH, pričom z fondov EÚ to bolo viac ako osem miliónov eur, zo štátneho rozpočtu jeden milión eur a z rozpočtu mesta 900-tisíc eur.

Foto: archív