Úvod Auto - moto V bratislavskej MHD pribudne 18 nových elektrobusov

V bratislavskej MHD pribudne 18 nových elektrobusov

Foto: hnonline.sk

V bratislavskej MHD pribudne 18 nových elektrobusov. Nakúpi ich Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý na to získal prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu. Elektrobusy by mal podnik obstarať do konca tohto roka. Do premávky budú nasadzované postupne, všetky najneskôr do júna 2018. Na ich nákup je vyčlenených 9,5 milióna eur z európskych fondov a štátneho rozpočtu.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vníma elektrobusy ako ďalší krok k ekologickejšiemu hlavnému mestu: „Peniaze sú schválené a autobusy sa nakúpia. Budúci rok by mali byť už všetky v uliciach mesta. Ideme cestou moderných európskych metropol.“ DPB obstará celkovo 16 elektrobusov s dĺžkou 12 metrov a dva minielektrobusy s dĺžkou deväť metrov. Všetky budú nízkopodlažné, klimatizované a vybavené modernými technológiami vrátane wi-fi.

Generálny riaditeľ DPB Milan Urban priblížil, že tieto nové vozidlá nahradia autobusy s naftovým spaľovaním, čím sa dosiahne zníženie emisií. Zároveň budú menej hlučné. „Z hľadiska prevádzky je výhoda, že tieto autobusy sú vhodné do členitého prostredia, čo Bratislava čiastočne je. Ťah motora je relatívne veľmi silný. Prevádzka týchto autobusov bude lacnejšia,“ uviedol.

Foto: imhd.sk
Foto: imhd.sk

Ak všetko pôjde podľa plánu, prvé vozidlá by sa mali objaviť v uliciach hlavného mesta na prelome rokov 2017 a 2018. Nové minielektrobusy plánuje DPB nasadiť na linkách 27 a 151. Ostatné budú nasadzované napríklad na linkách 43, 52, 53, 65, 66, 80 a 94.

Aby vozidlá začali jazdiť v uliciach Bratislavy, treba vybudovať elektronabíjaciu infraštruktúru. Nabíjacie stanice budú primárne vo vozovni Krasňany, ale aj vo vozovni Jurajov Dvor. Súčasťou projektu je i vybudovanie dvoch nabíjacích miest na trase elektrobusov. Generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Marek Mitošinka povedal, že cieľom je zlepšiť kvalitu životného prostredia formou atraktívnejšej a ekologickejšej verejnej dopravy.

Celkovo je pre celé Slovensko vyčlenených 21,2 milióna eur pre mestá Bratislava, Žilina a Košice. „Okrem 18 elektrobusov v Bratislave pribudne deväť nízkoemisných dieslových a deväť elektrických vozidiel v Košiciach a ďalších 22 vozidiel v Žiline, z toho 16 na hybridný pohon, dve na elektrický a 14 nízkoemisných dieslových,“ spresnil Mitošinka.