Úvod ZO ZAHRANIČIA V Bristole nahradili sochu obchodníka s otrokmi sochou černošskej aktivistky, ktorá ju...

V Bristole nahradili sochu obchodníka s otrokmi sochou černošskej aktivistky, ktorá ju pomáhala strhnúť

Jen Reidová pred svojou sochou. (Foto: archív)

Sochu obchodníka s otrokmi, ktorú minulý mesiac v britskom meste Bristol strhli protirasistickí demonštranti, bez povolenia nahradili sochou černošskej aktivistky, ktorá ju sama pomáhala strhnúť.

Socha s podobizňou demonštrantky z hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) Jen Reidovej nahradila sochu Edwarda Colstona, ktorú dav demonštrantov hodil do vôd bristolského prístavného kanálu.

Sochu s názvom „Príval moci“ aktivisti postavili bez upovedomenia bristolskej mestskej rady. Nemenovaný predstaviteľ miestneho úradu však pre agentúru AFP uviedol, že o osude novopostavenej sochy sa rozhodne demokraticky.

Colstonova 5,5 metra vysoká bronzová socha stála v centre Bristolu od roku 1895, no v reakcii na smrť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel v americkom štáte Minnesota, ju začiatkom júna strhli rozhnevaní demonštranti.

Edward Colston (1636 – 1721) pracoval pre spoločnosť Royal African Company, ktorá mala v tom čase monopol na obchodovanie so západoafrickými otrokmi. Mesto po Colstonovi pomenovalo aj školu.

Antirasistickí demonštranti okrem toho žiadajú aj odstránenie ďalších sôch sporných osôb vo Veľkej  Británii, napríklad skulptúru kolonialistu Cecila Rhodesa na Oxfordskej univerzite.

V reakcii na odstránenie niektorých sôch sa však uskutočnili aj demonštrácie na ich ochranu – vrátane sôch Winstona Churchilla v Londýne a zakladateľa skautského hnutia Roberta Badena-Powella v meste Poole.