Úvod Spoločnosť V Čakajovciach zničili jedinú sochu Tisa na Slovensku

V Čakajovciach zničili jedinú sochu Tisa na Slovensku

Foto: Štefan Polačik

Neznámi páchatelia zničili v noci zo 7. na 8. marca jedinú sochu prvého slovenského prezidenta Jozefa Tisa na Slovensku. Tá sa nachádzala v Panteóne slovenských dejateľov v obci Čakajovce pri Nitre. Všetky tamojšie sochy, okrem iných aj Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika či Andreja Hlinku, pred rokmi vytvoril miestny ľudový umelec Štefan Lahučký.

Páchatelia sochu rozrezali na dve časti a jej spodnú časť poliali čevenou farbou. Starosta Milan Greguš oznámil udalosť polícii, tá začala vo veci konať. Miestni obyvatelia zo zničenia sochy podzrievajú  pseudoumelcov Ľuboša Lorenza a Petra Kalmusa, známych podobnými činmi v rôznych častiach Slovenska.

Za minuloročné poškodenie pamätníka padlých vojakov Červenej armády v Košiciach, ktorí v roku 1945 oslobodzovali Slovensko, skončil Ľuboš Lorenz v kolúznej väzbe. Z nej ho po niekoľkých dňoch prepustili, obvinenie však nezrušili. Obidvoch “aktivistov” otvorene podporuje prezident Andrej Kiska.

Tisova socha pred poškodením. (Foto: Michaela Kolimárová)

“Zničenie sochy prvého slovenského prezidenta Jozefa Tisa považujem za barbarský čin, ktorého sú schopní iba morálni invalidi a morálni bezdomovci, ktorí si myslia, že sú všade doma a pritom nemajú nikde skutočný domov. Zničenie sochy považujem za pokračujúci útok na naše dejiny, osobnosti a slovenskú štátnosť.

Po verbálnych útokoch na Ľudvíta Štúra, Svetozára Hurbana-Vajanského a ďalších našich velikánov, ktorých sa dopustili Michal Havran a jeho kumpáni, je zničenie sochy prvého prezidenta dôkazom, že sa začal zásadný zápas o charakter nášho štátu,” povedal pre portál napalete.sk predseda Slovenského hnutia obrody (SHO) Róbert Švec.

SHO organizuje každý rok v marci v Čakajovciach oslavy vzniku prvej Slovenskej republiky. Podľa Šveca nie je náhoda, že zničenie Tisovej sochy sa udialo tesne pred sobotňajším konaním osláv 79. výročia vzniku prvého štátu Slovákov.

Ľuboš Lorenz pred minuloročným súdnym pojednávaním v sprievode policajtov. (Foto: archív)
Čakajovský panteón je nateraz bez Tisa. (Foto: Štefan Polačik)