Úvod ZO ZAHRANIČIA V Česku stúpa počet nelegálnych migrantov 

V Česku stúpa počet nelegálnych migrantov 

Foto: archív

V roku 2019 bolo do konca septembra v Česku odhalených pri pokusoch o nelegálnu migráciu celkovo 4 273 ľudí, najčastejšie občanov Afganistanu, potom Iraku, Sýrie, Iránu a Jemenu. Ide o nárast o viac ako 15 percent oproti rovnakému obdobiu roka 2018, keď bolo za prvých deväť mesiacov odhalených 3628 nelegálnych migrantov.

Väčšina migrantov bola v roku 2019 odhalená pri nelegálnom pobyte, ale 359 osôb bolo zaistených aj pri prechode cez schengenskú hranicu. Najviac z nich, takmer polovica, sa do Česka dostala zo Slovenska.

Aj z tohto dôvodu české zložky pravidelne nacvičujú uzatvorenie hraníc. Česko musí totiž byť podľa ministra vnútra Jana Hamáčka pripravené aj na možnosť, že sa táto situácia zmení. V tejto súvislosti sa od 4. novembra 2019 uskutočnilo dvojdňové cvičenie pod menom Sektor Beskydy za účelom nácviku obnovenia kontroly hraníc so Slovenskom.

Zúčastnilo sa ho okolo 300 policajtov, vojakov, colníkov, hasičov a príslušníkov väzenskej služby na 50 kilometrovom úseku v Severomoravskom kraji pokrývajúcom päť hraničných priechodov. Okrem toho v Mostech u Jablunkova vzniklo registračné centrum pre nácvik migračnej krízy.

Podľa policajného viceprezidenta Martina Vondráška je Česko na prípadné rozhodnutie vlády o opätovnom zavedení kontrol na vnútorných hraniciach pripravené. Česká vláda na žiadosť polície pre roky 2019 až 2021 uvoľnila 350 miliónov českých korún (asi 14 miliónov eur) na nákup potrebnej techniky, zariadení a ďalšieho vybavenia.

Naposledy cvičili ozbrojené zložky ochranu hraníc v máji 2019 na hraniciach s Nemeckom. Kontrolovali 12 hraničných priechodov v Plzenskom kraji, vrátane Rozvadova. Vtedy sa cvičenia zúčastnilo zhruba 1200 policajtov, vojakov, colníkov, príslušníkov väzenskej služby, lekárov a zdravotníkov.