Úvod ZO ZAHRANIČIA V Česku znova otvoria maloobchody

V Česku znova otvoria maloobchody

Foto: archív

Ako napísal český spravodajský portál iDNES.cz, minister zdravotníctva ČR Jan Blatný súhlasil so znovuotvorením obchodov. Podmienil to však tým, že ich personál musí povinne nosiť respirátory bezpečnostnej kategórie FFP2, chrániace pred prenosom nového koronavírusu spoľahlivejšie, ako látkové rúška. Zákazníci budú musieť mať tak ako doteraz bežné rúška.

Minister sa doteraz takémuto kroku bránil, teraz však padla hlavná prekážka pre opätovné otvorenie českých maloobchodných prevádzok. „Otvorenie maloobchodov je výrazný posun. Je to veľký psychologický zlom. Ľudia po dlhšom čase uvidia svetlo na konci tunela,“ napísal na sociálnej sieti vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

Tento krok podporuje aj minister vnútra a šéf Ústredného krízového štábu Jan Hamáček spolu s predstaviteľmi jednotlivých českých krajov ČR. Otázkou zaoberala i rada českej vlády pre zdravotné riziká a vláde doporučila návrh schváliť.

„Minister Blatný súhlasí pri doplnení určitých opatrení, konkrétne povinných respirátorov pre personál obchodov, zákazníkom stačia rúška,“ zreferoval po rokovaní rady Havlíček pre server Lidovky.cz. Maloobchodný predaj s výnimkou obchodov so základným tovarom je v Česku zakázaný od 22. októbra minulého roka.