Úvod Veda & Tech V Číne jazdí električka s vodíkovým pohonom

V Číne jazdí električka s vodíkovým pohonom

Foto: archív

Prvá komerčne prevádzkovaná vodíková električka na svete vycestovala na koľaje mesta Tangshan na severovýchode Číny. Súprava čínskeho výrobcu CRRC absolvovala na svojej trase počas prvého dňa niekoľko ciest a odviezla celkovo 300 cestujúcich. Električka podľa čínskej agentúry Nová Čína neprodukuje nijaké splodiny, vypúšťa iba vodu.

Poháňaná vodíkovými článkami a tzv. superkondenzátormi prejde na jedno doplnenie vodíka až 40 kilometrov pri maximálnej rýchlosti 70 kilometrov za hodinu. Jedna súprava odvezie 336 cestujúcich, dotankovanie vodíka podľa výrobcu zaberie 15 minút.

„Cesta bola veľmi pohodlná a užívala som si výhľad z okien,“ povedala o jazde v bezemisnej električke obyvateľka Tchang-šanu Su. Štátom vlastnená spoločnosť CRRC nový dopravný prostriedok vyvíjala štyri roky.

Čínska vláda kladie v poslednom čase veľký dôraz na prechod k ekologickejším spôsobom dopravy. Podľa amerického denníka The New York Times sa tento rok stala najväčším podporovateľom elektrických áut na svete, pričom si stanovila cieľ mať do roku 2025 pätinu automobilov v krajine na alternatívne pohony. Čína je v súčasnosti najväčším výrobcom a distribútorom elektrických áut na svete.

Foto: archív
Foto: archív