V Číne je najdlhší sklený most na svete

  Foto: archív

  V Číne otvorili najdlhší sklený most na svete. Takmer pol kilometra dlhá atrakcia v provincii Chu-pej, hneď od svojho sprístupnenia lákajúca davy turistov, spája hory nad údolím v úctyhodnej výške 218 metrov. Meria presne 488 metrov a skladá sa z 1 077 sklených dosiek so šírkou dva metre. Každá z nich je hrubá štyri centimetre.

  Most visí na dvanástich bezpečnostných lanách a mal by odolať aj stredne silnému zemetraseniu. Hoci je konštruovaný tak, že by mal uniesť naraz dvetisíc ľudí, z bezpečnostných dôvodov sa naň dostane maximálne 500 osôb. Okrem úchvatných výhľadov ponúka aj adrenalínový zážitok – keď sa návštevníci pohybujú smerom do jeho stredu, most sa hojdá.

  Foto: archív

  Číňania sklené mosty obľubujú. V krajine vlani sprístupnili 430 metrov dlhý visutý most v provincii Chu-nan, lákajúci unikátnym povrchom, keďže ho sčasti tvorí 99 trojvrstvových priehľadných sklených dosiek. Architekt sa pri jeho tvorbe inšpiroval filmovým hitom Avatar. Pre enormný záujem turistov ho však dočasne zatvorili.

  Most mal kapacitu osemtisíc návštevníkov denne, záujem bol však až desaťnásobne vyšší. Oficiálnym dôvodom jeho uzavretia boli „naliehavé práce“. Neprišlo však na ňom k nijakej nehode, ani nebol prasknutý či inak porušený. V posledných rokoch si v Číne vyše desať regiónov vybudovalo chodníky zo skla pripevnené ku skalným stenám alebo preklenujúce kaňony. Ich cieľom je prilákať viac turistov na nevšedné pohľady do hlbokej priepasti priamo pod nohami i na okolitú prírodu.

  Foto: archív