Úvod Veda & Tech V čínskom KFC platia zákazníci úsmevom

V čínskom KFC platia zákazníci úsmevom

Foto: archív

Čína nesporne patrí k lídrom v oblasti technických inovácií. Najnovšie testuje digitálne platby prostredníctvom rozpoznávania tváre, ktoré zákazníkovi umožňujú platiť úsmevom. Technologickú novinku si môžu ako prví vyskúšať návštevníci reštaurácie rýchleho občerstvenia KFC v meste Chang-čou.

Systém nazvaný Smile to pay (Zaplať úsmevom), rozoznávajúci tváre, má prilákať mladú technologicky orientovanú generáciu. V prevádzke nazvanej KPRO si zákazník objedná pri pulte jedlo, zároveň si nechá oskenovať tvár a zadá číslo svojho mobilného telefónu, čo má fungovať ako ochrana pred zneužitím systému.

„Vďaka kombinácii 3D kamery a algoritmu na takzvanú detekciu živosti je systém Smile to pay schopný efektívne zablokovať pokusy o falšovanie pomocou fotografií alebo videozáznamov iných ľudí,“ uvádza autor tohto systému, spoločnosť Ant Financial, čo je divízia pre digitálne platby internetového predajcu Alibaba.

Foto: archív
Foto: archív

Samotný telefón na transakciu nie je potrebný. Predpokladá sa, že zákazník sa už zaregistroval do aplikácie Alipay a systém rozpoznávania tváre si aktivoval. Súčasne so skenovaním tváre prebieha overenie telefónneho čísla.

Reťazec KFC v Číne prevádzkuje spoločnosť Yum China, najväčší subjekt vo sfére rýchleho občerstvenia na čínskom trhu so 7 685 reštauráciami. A keďže je kapitálovo prepojená so spoločnosťou Ant Financial, KFC obvykle býva prvým miestom na testovanie ich noviniek.

Reprodukcia: archív
Reprodukcia: archív
Foto: archív
Foto: archív