Úvod Politika V členských štátoch EÚ silnie euroskepticizmus

V členských štátoch EÚ silnie euroskepticizmus

Foto: archív

Podľa najnovšej analýzy amerického Pew Research Center (PRC) by mnoho Európanov uprednostnilo posilnenie právomocí národných vlád najmä v otázkach migrácie či ekonomiky pred diktátom Bruselu. Vo viacerých krajinách preto zvažujú vlastné hlasovanie o členstve v EÚ.

Mimoriadne vysoké čísla vyšli v Španielsku, kde sa za vystúpenie z EÚ vyslovilo 65 percent obyvateľov. Nasleduje Francúzsko so 61 percentami, v Grécku a Taliansku sa za vystúpenie z európskeho zväzku vyslovilo zhodne 57 percent opýtaných. Euroskepticizmus a antibruselské nálady sú zjavne na vzostupe.

Euroskeptici nemusia po príklad chodiť ďaleko. Hlasovanie o tejto otázke už prebehlo vo Veľkej Británii, kde sa občania 52 percentami vyslovili za odchod z únie. Výsledok plebiscitu mal za následok rezignáciu vtedajšieho premiéra Davida Camerona.

Prieskum PRC ukazuje, že v krajinách rastú požiadavky na vypísanie podobného referenda z rôznych dôvodov. V Španielsku a Taliansku vyplývajú najmä z veľkých úsporných opatrení, ktoré od nich vyžaduje Európska únia. Všetci členovia tzv. južnej eurozóny sú pod tlakom severných členov, aby uskutočnili škrty v rozpočte pre prísne limity na dlh v ich krajinách.

Rozdiel medzi severom a juhom sa dostal do popredia, keď sa prezident Euroskupiny (zoskupenie ministrov financií členských štátov eurozóny) Jeroen Dijsselbloem o južných členských štátoch EÚ vyjadril, že vynakladajú peniaze na „alkohol a ženy“ namiesto znižovania výdavkov. Práve v krízou najviac postihnutom Grécku môže za euroskepticizmus masívna redukcia verejných výdavkov, zvýšenie a rozšírenie daní aj rozsiahle reformy dôchodkového systému.

Foto: archív
Foto: archív

Maďarsko (44-percentná podpora) a Poľsko (51 percent) sú zas v konflikte s Bruselom pre utečenecké kvóty. Brusel začal v tejto súvislosti proti nim súdne konanie, ktoré eurokrati rozšírili aj na Českú republiku. Nálady v českej spoločnosti však v prieskume PRC uvedené neboli.

Pripomeňme, že Varšava je v konflikte s Bruselom aj pre niektoré legislatívne zmeny v rámci tamojšieho ústavného súdu. Budapešť sa zas s Bruselom sporí pre Stredoeurópsku univerzitu finančného špekulanta Georgea Sorosa, ako aj reštrikcie proti zahraničným mimovládnym organizáciám.

Podľa prieskumu verejnej mienky v júni 2016 sa na Slovensku za zotrvanie v EÚ vyslovilo 62 percent opýtaných a takmer 23 percent bolo za odchod zo zväzku. Pritom v referende o vstupe do únie v máji 2003 hlasovalo za viac ako 92 percent občanov. Ktovie, ako by hlasovanie dopadlo dnes…