Úvod Politika V dohode s USA Paška nevidí pomoc Slovensku, ale dobudovanie amerických kapacít

V dohode s USA Paška nevidí pomoc Slovensku, ale dobudovanie amerických kapacít

Foto: archív

Slovenská národná strana očakáva od premiéra Petra Pellegriniho, aby pri Dohode o obrannej spolupráci s USA odmietol pokračovať v postupe, ktorý zvolil rezort diplomacie. Podpredseda SNS Jaroslav Paška to uviedol na tlačovej konferencii v parlamente pred rokovaním premiéra s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a ministrom obrany Petrom Gajdošom.

„Od rokovania pána premiéra s ministrom obrany a ministrom zahraničných vecí očakávame, že zaujme zásadné stanovisko k pripravovanej dohode, že odmietne pokračovať v postupe, ktorý ministerstvo zahraničných vecí zvolilo, a že zverejní viaceré údaje z textu, ktoré dostalo ministerstvo obrany,“ uviedol Paška. Ak k tomu nepríde, bude zvolané predsedníctvo SNS, kde budú hľadať riešenia situácie.

V dohode Paška nevidí pomoc Slovensku, ale dobudovanie kapacít pre americkú armádu na území Slovenska. „Na stole je príprava na budúce pôsobenie amerických síl na Slovensku,“ povedal Paška. Finančné prostriedky, ktoré majú vyplynúť z dohody, sú podľa neho určené predovšetkým na úpravu leteckých pristávacích plôch pre potreby americkej armády. Tiež hovorí napríklad o budovaní muničných skladov pre americkú armádu.

Podpredseda SNS si tiež myslí, že je dobré, keď je verejnosť korektne informovaná. Lajčák podľa neho nesúhlasil so zverejnením dohody, keďže ešte nie je uzavretá jej konečná verzia.

Foto: archív

Lajčák dohodu vysvetľoval poslancom v parlamentnom výbore pre európske záležitosti. Zdôraznil, že rozhodnutie o uzavretí dohody je politický verdikt, proces beží a ešte nejestvuje dohoda na texte dokumentu. O tom, či 105 miliónov dolárov od USA na modernizáciu vojenských letísk Slovensko potrebuje, musí podľa Lajčáka rozhodnúť ministerstvo obrany.

Lajčák aj jeho rezort si myslia, že podpis dohody je pre Slovensko dobrý. „Posilňuje naše postavenie z hľadiska bezpečnosti aj kredibility. Ale je to dohoda vojenského charakteru, a tu má rozhodujúce slovo ministerstvo obrany. Chcem však, aby sme o tom diskutovali ako vyspelá krajina,“ doplnil Lajčák.

Rezort obrany informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Rozhodnutie Ministerstva obrany SR prekvapilo rezort diplomacie, kritizoval ho aj prezident SR Andrej Kiska a niektorí opoziční aj koaliční poslanci. Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo nijaké ponúknuté neboli.

MO SR potom vysvetlilo, že neodmietlo peniaze z USA na modernizáciu vojenských letísk. Najprv však podľa neho treba dokončiť rokovania o Dohode o obrannej spolupráci. Tie má podľa Gajdoša v gescii rezort diplomacie, ktorý však zatiaľ neakceptoval pripomienky ministerstva obrany.