Úvod Ekonomika V Dubnici nad Váhom spustili výrobu nabíjacích staníc pre elektromobily

V Dubnici nad Váhom spustili výrobu nabíjacích staníc pre elektromobily

Foto: archív

Spoločnosti MSM eMobility a Vývoj Martin spustili v Dubnici nad Váhom prvú výrobu nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku. V horizonte niekoľkých mesiacov tak vytvoria zhruba 60 pracovných miest.

Podľa autora projektu výroby nabíjacích staníc Juraja Smatanu chcú v nasledujúcich štyroch rokoch vyrobiť približne 1 200 nabíjacích staníc. Momentálne sú najväčšími zákazníkmi maďarské obchodné reťazce, ktorým zákon ukladá povinnosť prevádzkovať na parkoviskách pri hypermarketoch nabíjacie stanice.

Prioritným trhom by mali byť krajiny V4. Na Slovensku sa chcú zamerať najmä na vyššie územné celky a samosprávy. Na slovenskom trhu bude potrebných najviac dobíjacích staníc s výkonom sedem kilowattov. Víziou je vybudovať na Slovensku do štyroch rokov okolo 2 500 nabíjacích staníc. Momentálne ich je u nás asi 200.

„Elektromobilita nie je o tom, že auto rýchlo nabijeme. Elektromobilita bola vymyslená na mestské použitie. Opodstatnenie majú aj stanice s výkonom 22 kilowattov, ale výkonnejšie rýchlonabíjacie stanice sú určené najmä na diaľničné úseky,“ priblížil Smatana. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Norberta Kurillu sa inštitúcie v Bruseli dohodli na znížení emisií od roku 2021 do roku 2030 o takmer 40 percent.

„V praxi to znamená, že viac ako tretina automobilov uvádzaných v roku 2030 na trhy bude poháňaných na alternatívny pohon, spravidla elektromobily, autá na vodíkový pohon, prípadne hybridné automobily. Tento cieľ je ambiciózny aj vzhľadom na to, že na slovenských cestách jazdí momentálne zhruba tritisíc automobilov na elektrický pohon,“ skonštatoval Kurilla.

Na Slovensku podľa neho podporil štát v posledných rokoch nákup asi 800 ekologických automobilov dotáciou 5 000 eur pri nákupe elektromobilov a 3 000 eur pri kúpe hybridných automobilov.

Foto: archív

„Podobná schéma, ktorú by mala schváliť vláda SR v súčinnosti s ministerstvom hospodárstva, sa pripravuje aj na nasledujúce obdobie. Okrem priamej podpory nákupu elektromobilov podporí aj budovanie infraštruktúry. Vláda by mala v januári schváliť akčný plán podpory elektromobility. Navrhuje sa tam súbor konkrétnych 16 opatrení, okrem iného aj možnosť využívania zrýchlených pruhov, alebo bezplatné parkovanie elektromobilov,“ zdôraznil štátny tajomník.

Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Vývoj Martin Tomáša Maďariča by výrobcovia nabíjacích staníc privítali, aby štát podporil ich vývoj. „Segment elektronabíjania sa rozvíja veľmi rýchlo. Populárna téma, ktorá je dnes ešte vo vedecko-fantastickej rovine, je bezdrôtové indukčné nabíjanie elektromobilov. Budúcnosť ukáže, že tento smer je naozaj reálny.

I preto by sme privítali podporu štátu, aby sme tieto smery mohli rozpracovávať aj v prepojení na slovenské automobilky, vyvíjajúce elektromobily,“ skonštatoval Maďarič s tým, že ak niekto dnes povie, že do piatich rokov vie vyrobiť elektromobil na indukčné nabíjanie, mali by byť pripravení aj výrobcovia nabíjacích staníc.