Úvod Spoločnosť V Dunaji sa našli baktérie rezistentné proti viacerým antibiotikám

V Dunaji sa našli baktérie rezistentné proti viacerým antibiotikám

Foto: archív

Experti z Inštitútu pre hygienu, mikrobiológiu a ekologickú medicínu Lekárskej univerzity v rakúskom Grazi našli vo vodách Dunaja multirezistentné baktérie. Vedci sa pri analýze vzoriek z dunajských vôd špeciálne zamerali na prítomnosť dvoch druhov črevných baktérií.

Skúmali však aj ich rezistenciu a multirezistenciu proti antibiotikám. Ako vyplýva zo slov Gernota Zarfela zo spomínanej univerzity, črevné baktérie vo väčšine prípadov nepredstavujú pre zdravých občanov problém, nebezpečné sú však pre chorých ľudí a ľudí s oslabenou imunitou. Ak sa navyše stanú rezistentnými proti antibiotikám, je táto hrozba ešte väčšia.

U tretiny vzoriek s obsahom baktérií Escherichia coli sa preukázala odolnosť proti jednému druhu antibiotík, u desiatich percent to však bola multirezistencia proti väčšine z 21 testovaných antibiotík. V prípade baktérií druhu klebsiella vykazovalo 15 percent odolnosť proti jednému druhu antibiotík, dve-tri percentá však boli odolné proti množstvu preparátov.

Výsledky skúmania rakúskych expertov sú platné pre celý tok Dunaja. Aj keď sú o čosi pozitívnejšie ako výsledky podobných štúdií z Francúzska, Švajčiarska, Číny, Indie alebo Nigérie, sú aj tak dosť znepokojujúce.

Foto: archív
Foto: archív