Úvod Spoločnosť V EÚ je stále viac ako 16 miliónov ľudí bez práce

V EÚ je stále viac ako 16 miliónov ľudí bez práce

Foto: archív

Miera nezamestnanosti v eurozóne predstavovala v októbri 8,1 percenta, tak ako aj v predchádzajúcom mesiaci. Znamená to najnižšiu hodnotu od novembra 2008. Nezmenila sa ani v celej Európskej únii, kde zostala na 6,7 ​​percenta, najnižšie od začiatku mesačných štatistík z januára 2000. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

V 28 krajinách únie bolo v októbri bez práce 16,626 milióna ľudí, z toho 13,172 milióna v eurozóne. Oproti septembru počet nezamestnaných v únii klesol o 4-tisíc, v krajinách platiacich eurom klesol o 12-tisíc. Medzi členskými štátmi EÚ mala najnižšiu mieru nezamestnanosti Česká republika a Nemecko.

Najhoršia je situácia v Grécku a Španielsku. Medziročne miera nezamestnanosti klesla vo všetkých 28 členských krajinách. Najväčší pokles pritom Eurostat zaznamenal v Chorvátsku, Grécku, Španielsku a Portugalsku.

V poklese pokračoval počet nezamestnaných mladých ľudí do 25 rokov, v EÚ sa znížil o 215-tisíc a v eurozóne o 78-tisíc. Najlepšia situácia aj v tejto kategórii je v Českej republike (5,2 percenta) a Nemecku (6,2 percenta). Najväčšia bola nezamestnanosť mladých v Grécku (36,8 percenta – údaj za august), Španielsku (34,9 percenta) a Taliansku (32,5 percenta).