Úvod ZO ZAHRANIČIA V Európe sa začína aktivovať ukrajinská mafia, humanitárne organizácie hlásia nárast kriminality

V Európe sa začína aktivovať ukrajinská mafia, humanitárne organizácie hlásia nárast kriminality

Foto: archív

Z Ukrajiny prúdia na Západ za lepším životom migranti už dlhé roky. Mnohých z nich pritom neláka poctivý zárobok, ale vidina ľahko získaných peňazí. Súčasná vojna na Ukrajine však spustila nekontrolovateľnú migráciu našich východných susedov do európskych krajín.

Na hraniciach, predovšetkým ukrajinsko-poľských, zavládol pomerne voľný režim. Kontroly sú len symbolické, a tak cez ne okrem vojnových utečencov ľahko prenikajú i rôzne kriminálne živly. V médiách viacerých európskych štátov sa začínajú objavovať informácie o náraste zločinnosti práve v súvislosti s ukrajinskou krízou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začiatku vojenského konfliktu vyhlásil dve amnestie. Na ich základe sa dostalo na slobodu množstvo väzňov, ktorým rozdali zbrane so zámerom obrany vlasti. Väčšina z nich však nemala záujem riskovať život, a tak mnohí využili príležitosť, aby krajinu opustili.

Ako píše server naspravdi.info, „cez Poľsko sa kriminálne živly dostávajú do ďalších krajín, spájajú sa s miestnymi a začínajú organizovať zločinecké komunity“. Aj francúzska rozhlasová stanica Radio classique informovala, že humanitárne organizácie hlásia s prílevom ukrajinských utečencov rapídny nárast kriminality.

Počas niekoľkých týždňov vytvorili nové zločinecké komunity, s ktorými si polícia krajín EÚ momentálne nevie poradiť. Ukrajinská mafia sa správa „bezohľadne aj k vlastným spoluobčanom, v ktorých vidí zdroj zisku, hoci ide o obchod s ich životmi a zdravím“, uvádza naspravdi.info.

Čoraz častejšie sa objavujú únosy ukrajinských utečencov, predovšetkým detí, priamo na ukrajinsko-poľských hraniciach. Poľská polícia preto začala na hraniciach rozdávať letáky, kde migrantov varuje pred obchodníkmi s ľuďmi.

Bezohľadný prístup ku krajanom vychádza z fanatického ukrajinského nacionalizmu, podľa ktorého každého, kto nesúhlasí s ukronacistickými princípmi, je potrebné eliminovať. Ukrajinskí neonacisti uplatňovali túto zásadu v čase 2. svetovej vojny, keď masívne likvidovali židov, Rusov, Rómov a množstvo ľudí ďalších národností, pričom si prisvojovali aj ich majetok.

K hlavným záujmom ukrajinskej mafie patrí prostitúcia, obchodovanie s deťmi, ľudskými orgánmi, zbraňami či drogami. Za niekoľko desaťročí nezávislosti Ukrajiny si miestna mafia vytvorila ohniská po celom svete. Teraz získala voľný prístup na celý Západ. Európa by sa tak podľa niektorých európskych médií mala pripraviť na skutočné problémy.