Úvod GEO V genóme žraloka sa skrýva recept na dlhovekosť

V genóme žraloka sa skrýva recept na dlhovekosť

Foto: archív

Žralok modrý je známy aj ako veľký biely. A veľký naozaj je – samice, ktoré sú mohutnejšie ako samce, dorastajú bežne do piatich metrov a vážia 2,5 tony. Aj napriek nelichotivým chýrom však žralok modrý nepredstavuje pre človeka vážnu hrozbu. Útoky s fatálnymi následkami sú vzácne.

Naopak, je to pozoruhodný tvor. Už aj preto, že jeho evolučná línia vydržala na Zemi stovky miliónov rokov a v tomto ohľade hravo strčí do vrecka väčšinu súčasných stavovcov. Ako druh žije žralok modrý na našej planéte už 16 miliónov rokov. Jeho genetická informácia je o polovicu väčšia ako genóm človeka. Obsahuje teda aj viac chromozómov. Kým človek ich má v DNA 23 párov, žralok až 41.

Oveľa zaujímavejšie však je, čo sa v chromozómoch tohto „pána morí“ skrýva. Je dokonale vybavený na hojenie najrôznejších poranení. Vyniká rýchlym zrážaním krvi, zastavujúcim aj veľmi rozsiahle krvácanie. Zároveň sa mu na poškodených miestach tkanív rýchlo množia bunky, čo urýchľuje zacelenie rán a návrat plnej funkčnosti orgánov.

Mnohí veria, že žraloky sú imúnne proti onkologickým ochoreniam. Ich chrupka sa preto dokonca stala veľmi žiadaným artiklom na výrobu preparátov na liečbu či prevenciu zhubných nádorov. Žralok však môže ochorieť na rakovinu rovnako ako iné tvory.

Aj napriek obrovským rozmerom tela a dĺžke života – dožíva sa až 70 rokov – sa však u žralokov nádory nevyskytujú často napriek tomu, že ich DNA je plná tzv. skákajúcich génov, teda transpozónov. Tie sú schopné vyvolať v dedičnej informácii nestabilitu a umožniť tak rakovinové bujnenie.

Foto: archív

Z genómu žraloka modrého sa dá vyčítať, že si stabilitu DNA zabezpečil dômyselnými genetickými poistkami. Vedci plánujú získať množstvo informácií, potenciálne využiteľných predovšetkým na boj s onkologickými ochoreniami, chorobami seniorov a na hojenie ťažkých zranení.

Napriek povesti vrcholne nebezpečného tvora sa žralok modrý sám ocitol v ohrození. Hrozí mu vyhubenie v dôsledku intenzívneho lovu. Aj napriek všetkým ochranným opatreniam sa zdecimované stavy týchto neobyčajných živočíchov zvyšujú len pomaly.