Úvod Auto - moto V Grécku jazdia prvé robotické autobusy

V Grécku jazdia prvé robotické autobusy

Foto: archív

Kým v Spojených štátoch technické giganty opatrne testujú, ako by sa správali robotické autá v reálnej prevádzke, v Grécku už jazdia autobusy s robotickými šoférmi. V lete ich začali používať v Trikale, pravda, najprv bez pasažierov.

Začiatkom novembra sa to však zmenilo a autobusy už mesto využíva v normálnej prevádzke. Obyvatelia môžu nimi navyše cestovať úplne zadarmo. V tomto severogréckom meste momentálne jazdí šesť takýchto autobusov. Na cestách sa okolo nich pohybujú iné autá, cyklisti aj chodci a zatiaľ všetko funguje bezchybne.

Aby mohlo mesto využívať robotické autobusy, muselo prijať nové vyhlášky. Vozidlá musia byť navyše pod prísnym dohľadom. Zatiaľ sú však veľmi pomalé – úradníci im totiž povolili maximálnu rýchlosť len 20 kilometrov za hodinu.

Foto: archív
Foto: archív

Aj ich trasa je veľmi jednoduchá. Môžu jazdiť iba v jednom jazdnom pruhu a po kruhovej trase bez odbočovania. Do ich pruhu však môžu vstupovať iné automobily. Najkurióznejšia situácia nastane, keď autobus narazí na nečakanú prekážku v jazdnej dráhe: musí zastaviť a čakať, kým príde zodpovedný človek a predmet odstráni.

Prísne bezpečnostné pravidlá platia aj preto, že do experimentu je zapojená Európska únia. EÚ ho financuje v rámci projektu CityMobil2, ktorého úlohou je vyvinúť projekty hromadnej dopravy v stredne veľkých mestách.

Stotisícová Trikala túto podmienku spĺňa, a tak predstavuje ideálne testovacie prostredie predtým, ako sa robotické autobusy začnú využívať v niektorom z veľkomiest. Pre metropoly ako Praha alebo Paríž budú autá bez šoférov ideálne, keďže dokážu komunikovať s ostatnými „chytrými“ vozidlami.

Autobus bez vodiča v praxi: