Úvod ZO ZAHRANIČIA V Haagu potvrdili Ratkovi Mladičovi doživotný trest

V Haagu potvrdili Ratkovi Mladičovi doživotný trest

Generál Ratko Mladič. (Foto: archív)

Mechanizmus OSN pre medzinárodné tribunály (IRMCT), ktorý je právnym nástupcom Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu, zamietol odvolanie bývalého veliteľa bosnianskosrbských síl Ratka Mladiča proti jeho odsúdeniu za genocídu a ďalšie trestné činy počas vojny v Bosne v rokoch 1992 – 1995 a potvrdil jeho doživotný trest.

Predsedajúca sudkyňa Prisca Matimbová Nyambeová zo Zambie uviedla, že súd zamietol Mladičovo odvolanie „v celom rozsahu“. Rozsudok znamená, že 79-ročný bývalý generál, ktorý podľa súdu terorizoval Bosnu počas celej vojny, prežije zvyšok svojho života vo väzení. Verdikt piatich sudcov IRMCT je konečný a nemožno sa proti nemu odvolať.

Odvolacie pojednávanie s Mladičom sa uskutočnilo minulý rok v auguste. Mladič dostal doživotie v roku 2017 za údajný dohľad nad sporným masakrom v okolí Srebrenice a za “vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti” počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 – 1995.  Mladič na odvolacom pojednávaní označil IRMCT za „dieťa západných mocností“. V prejave tiež vyhlásil, že zostáva „terčom aliancie NATO“.

V minulosti haagsky tribunál súdil aj bývalého prezidenta Republiky srbskej Radovana Karadžiča a juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča. Miloševič zomrel vo svojej väzenskej cele v Haagu v marci 2006 ešte pred zavŕšením súdneho procesu, Karadžičovi v roku 2016 vymeral súd doživotie.

Potvrdenie doživotného trestu odňatia slobody pre bývalého veliteľa bosnianskosrbských síl Ratka Mladiča privítal americký prezident Joe Biden. „Tento historický rozsudok ukazuje, že tí, ktorí spáchajú strašné zločiny, budú za ne niesť zodpovednosť,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

“Západ skrýva, že vojnu v bývalej Juhoslávii vyprovokovali USA a ich spojenci v NATO. Úlohou týchto vojen bolo rozbiť Juhosláviu, aby Američania mohli ovplyvňovať osudy celého Balkánu. Generál Ratko Mladič predstavuje kolektívnu obeť. V jeho osobe obvinili a odsúdili všetkých Srbov,“ napísal svojho času ruský portál rusvesna.su.

Už niekoľko rokov sa v nezávislých médiách objavujú informácie, že obvinenie Srbov z údajnej masakry v Srebrenici je mediálny podvod, ktorý vytvorila a živí ho západná propaganda. Okrem iných to tvrdí aj srbská spisovateľka a bojovníčka za ľudské práva, Ljiljana Bulatovičová, ktorá zverejnila svedectvo s dôkazmi, potvrdzujúcimi, že Srebrenica je produkt západnej propagandy.