Vo východoslovenskom meste Humenné chcú postaviť pamätník novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Pár zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači pravdepodobne v súvislosti s Kuciakovými investigatívnymi článkami. K blížiacemu sa druhému výročiu zločinu plánuje Humenné umiestniť spomenuté dielo na pozemku mesta s číslom CKN 4951/6 – na Južnom námestí pred Vihorlatskou knižnicou.

Na tento zámer ako prvý upozornil na sociálnej sieti poslanec mestského zastupiteľstva za stranu Úsvit Ivan Hopta. Ako informoval, 20. januára tohto roku doručil do podateľne Mestského úradu v Humennom asistent bývalého poslanca NR SR za OĽaNO Jána Mičovského, ktorý aktuálne opäť kandiduje do parlamentu za Matovičovo hnutie, návrh na vybudovanie pamätníka J. Kuciakovi a M. Kušnírovej.

Nesúhlas s pamätníkom – prejav úbohosti?
Hneď na druhý deň bol návrh zaradený do programu rokovania mestskej rady, kde ho predložil primátor mesta Miloš Meričko. Autorom nezvyčajného pamätníka má byť bývalý člen vedenia porevolučného hnutia Verejnosť proti násiliu František Guldan.

V minulosti sa zviditeľnil aj Pamätníkom obetiam fašizmu a komunizmu v Bratislave, pamätníkom kontroverznému Róbertovi Remiášovi, reštaurovaním pomníka Chatama Sofera, výzdobou obnovenej synagógy v Šahách či ďalšími dielami spojenými so židovskou kultúrou.

Pamätník má byť odhalený  21. februára 2020, presne dva roky po smrti mladej dvojice a iba pár dní pred parlamentnými voľbami. “Nezdá sa mi príliš férové zneužívať smrť mladých ľudí na vybíjanie politického kapitálu,” poznamenal vo svojom statuse Hopta. Ako dodal, o postavení pamätníka sa rozhoduje bez verejnej diskusie.

K zamýšľanému pamätníku sa na sociálnej sieti vyjadril aj spomenutý exposlanec parlamentu Ján Mičovský. Uviedol, že za myšlienkou postaviť pamätník Kuciakovi a Kušnírovej stojí bližšie nešpecifikované zoskupenie humenských občanov Príď a Poznaj.

To svoj zámer predstavilo primátorovi Milošovi Meričkovi, ktorý postavenie diela podporuje. Mičovský tiež priznal, že “nezanedbateľné množstvo občanov” s pamätníkom nesúhlasí. Ich kritické názory na sociálnych sieťach Mičovský považuje za prejavy “úbohosti”.

Skica s návrhom pamätníka Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej od Františka Guldana. (Reprodukcia: internet)

“Vychovávate svoje deti k statočnosti a odvahe? Tak nech vám ich zavraždia! To je žalostný odkaz hystérie, ktorá sa v týchto dňoch začala šíriť v Humennom,” napísal a dodal, že obyvatelia by mali precitnúť a pri spomenutom strašnom výročí byť príkladom “občianskej zrelosti”.

Mičovský však nevysvetlil, prečo má pamätník stáť práve v Humennom.

Dvojica pochádzala z iných častí Slovenska, pôsobila v Bratislave, zavraždilli ju vo Veľkej Mači, nikdy v Humennom nebola a nič s mestom nemá spoločné. Takto najčastejšie argumentujú aj diskutujúci Humenčania na sociálnych sieťach.

Drvivá väčšina z nich vedeniu Humenného vo svojich internetových príspevkoch dala jasne najavo, že pamätník Kuciaka a Kušnírovej vo svojom meste nechcú a odporúčajú, nech im postavia pamätníky v ich rodiskách.

Keď Kuciakovi, tak aj Kennedymu, Lennonovi a Kingovi…
Primátorovi a poslancom odkazujú, aby opravovali chodníky a cesty, starali sa o mesto a nielen o svoju popularitu. Kritika sa dotýka i vzhľadu diela, ktorého návrh sa už objavil na internete. Obyvatelia ju nazvali “opachou”. Vznikla aj dokonca aj facebooková stránka Nechceme pamätník v Humennom.

“Prečo akurát v Humennom? To už naozaj v meste nie sú dôležitejšie veci, ako postaviť pamätník Jánovi a Martine? Budeme platiť vyššie dane, jazdiť po deravých cestách, chodiť po rozbitých chodníkoch a pozerať sa na pamätník? Čí je toto nápad?

Koho v tomto prípade (ne)zaujíma názor verejnosti žijúcej v meste, či také niečo vôbec chcú?

Protest Za slušné Slovensko v Humennom. (Foto: archív)

Nemali by o takýchto veciach rozhodovať svojou väčšinou občania mesta, napríklad v hlasovaní na webe mesta?” pýta sa jeden z diskutujúcich Humenčanov. “To, čo sa deje v Humennom, je niečo neuveriteľné. Ja sa pomaly hanbím, že som z tohto mesta. Absolútne tu nič nefunguje, ale v podstate sa ani nečudujem, keď vidím, kto nás zastupuje v mestskom zastupiteľstve,” reaguje ďalší Humenčan.

“V meste sú chodníky v dezolátnom stave, chýbajú lavičky, zvyšujú sa poplatky za teplo a odpad a teraz toto? Koľko existuje známych Humenčanov, ktorí pre mesto aspoň niečo spravili, alebo ho vo svete reprezentujú, a im pamätník nepostavia! To už fakt neviete, kam s peniazmi daňových poplatníkov?” píše iný občan.

Viacerí diskutujúci prejavili zmysel pre humor a nadsádzku: “Navrhujem postaviť pamätník Kennedymu, Lennonovi, Kingovi… Aj títo ľudia boli násilne usmrtení, ani oni v Humennom nikdy neboli, dokonca ani nevedeli, že Humenné vôbec existuje, a boli slávnejší ako Kuciak s Kušnírovou.

Najlepšie by bolo vyhradiť hnedý park pri Chemlone ako miesto, kde si každý kto chce, postaví pamätník komu chce”. “A Matovič na odhalenie nepríde? Dokedy budú tancovať a robiť si kampaň na ich hroboch? Fakt chcete voliť OĽaNO?”

Zakryť prešľapy a zviditeľniť sa pred voľbami
Ľudia sa zhodli, že iniciátorom stavby pamätníka zrejme ide o zviditeľnenie sa v celoslovenských médiách pred voľbami, keďže pravdepodobne v nijakom inom meste zavraždeným pamätník nepostavia.

„Tým opätovne dokazujú, že kašlú na mesto a jeho obyvateľov a riešia len svoje záujmy a egá. Spoplatnili parkoviská, výber parkovného dali firme bez verejného obstarávania, zvýšili dane a poplatky… Nadávali na bývalú primátorku, ale za nej mesto fungovalo lepšie.”

Mestské zastupiteľstvo na čele s novým primátorom Milošom Meričkom, ktorý v roku 2018 nahradil vo funkcii Janu Vaľovú, si už na prvom zasadaní zvýšilo svoje poslanecké odmeny. V porovnaní s rokom 2018 a odmenami, ktoré budú vyplatené v roku 2020, predstavuje navýšenie takmer 72 percent. Dane a poplatky za komunálny odpad sa v meste zvýšili až do výšky približne 44 percent.

Zvýšil sa tiež počet zamestnancov úradu, pričom súčasné vedenie mesta kritizovalo exprimátorku, že na úrade pracuje až 85 zamestnancov. K dnešnému dňu ich je ich okolo 140 a plánované financie na rok 2020 na mzdy zamestnancov úradu, ktorému nepribudla nijaká nová agenda, sa od roku 2018, keď úrad odovzdala dovtedajšia primátorka Jana Vaľová, v schválenom rozpočte zvýšili o 303 306 eur.

Pôsobenie pravicovej koalície po komunálnych voľbách v roku 2018 v Humennom je spojená aj s množstvom ďalších káuz.

Ján Mičovský. (Foto: archív)

V jednej z posledných figuruje aj stranícky kolega Jána Mičovského, poslanec humenského mestského zastupiteľstva Tomáš Šudík, ktorý sa rovnako ako Mičovský nachádza na poprednom mieste Matovičovej kandidátky do Národnej rady SR.

Šudík podvodným spôsobom otvoril útulok pre opustené a týrané zvieratá, na čo dostal peniaze od štátu i mesta. Krátko po slávnostnom otvorení bol útulok zatvorený, pretože kontrolné úrady zistili, že zariadenie nemá nijaké povolenia na jeho prevádzku, pričom osud investovaných peňazí je neznámy.

Mičovský a Šudík stáli v roku 2018 na čele humenských protestov Za slušné Slovensko, kde hovorili o morálke, skloňovali slová čestnosť a transparentnosť, v reálnej politike však ukazujú pravý opak.

Mnoho ľudí v diskusiách na sociálnych sieťach preto vyjadrilo názor, že zámerom postaviť pamätník dvom zavraždeným mladým ľuďom sa spomenutí dvaja poprední členovia OĽaNO a ďalší zástupcovia pravicovej koalície v Humennom snažia iba prekryť svoje prešľapy a zviditeľniť sa pred parlamentnými voľbami.