Úvod ZO ZAHRANIČIA V Južnom Osetsku bude v júli referendum o pripojení sa k Rusku

V Južnom Osetsku bude v júli referendum o pripojení sa k Rusku

Foto: archív

Juhoosetský líder Anatolij Bibilov podpísal výnos, na základe ktorého Južné Osetsko usporiada 17. júla referendum o pripojení sa k Ruskej federácii. „Vedený historickou túžbou ľudu Južného Osetska po zjednotení s Ruskom prezident Bibilov podpísal dekrét o vyhlásení referenda,“ píše sa vo vyhlásení Bibilovej kancelárie.

Obyvatelia separatistického regiónu majú v ľudovom hlasovaní odpovedať na otázku, či podporujú zjednotenie Južného Osetska a Ruska. O usporiadaní hlasovania o pripojení sa k Rusku hovoril Bibilov ešte koncom apríla v ruskej štátnej televízii. Juhoosetský líder to vtedy označil za strategický cieľ.

Ako povedal, chcel využiť príležitosť, ktorá sa naskytla v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Plány na usporiadanie referenda Bibilov oznámil krátko pred prezidentskými voľbami v Južnom Osetsku. V nich ho porazil jeho vyzývateľ Alan Gaglojev, ktorý by sa úradu mal ujať 24. mája.

Gaglojev sa pred voľbami vyjadroval proti rýchlemu pripojeniu Južného Osetska k Rusku s tým, že takéto kroky sú pre Moskvu v súčasnosti vzhľadom na vojnu na Ukrajine kontraproduktívne.

Rusko uznalo Južné Osetsko za nezávislý štát po tom, ako v roku v roku 2008 vojensky napadlo Gruzínsko. Rovnako uznalo aj ďalší gruzínsky odštiepenecký región Abcházsko a v oboch oblastiach rozmiestnilo svojich vojakov.

Gruzínska vláda už dávnejšie odsúdila plány separatistického regiónu na usporiadanie referenda o pripojení sa k Rusku. Takéto hlasovanie bude podľa Tbilisi “neprijateľné a nelegitímne, keďže Južné Osetsko okupujú ruské sily”.