Úvod Spoločnosť V Kazachstane chemicky kastrovali prvého pedofila

V Kazachstane chemicky kastrovali prvého pedofila

Foto: archív

Vláda Kazachstanu po prvý raz v histórii krajiny nariadila chemickú kastráciu pedofila. Stalo sa to niekoľko mesiacov po prijatí nového zákona umožňujúceho takýto trest za pedofíliu. Obvinený dostal injekciu v prítomnosti odborníkov z ministerstva zdravotníctva. V Kazachstane sa tento trestný čin zároveň trestá odňatím slobody až na 20 rokov.

Kastrácia je dočasná, keďže pozostáva len z jednej dávky preparátu. Ide o aplikáciu Cyproterónu, steroidného antiandrogénu, určeného pôvodne na liečbu onkologických ochorení. Aby jeho účinok pretrvával, treba injekciu aplikovať dvakrát do roka. Na rozdiel od chirurgickej kastrácie nemá tá chemická údajne nijaký vplyv na neskorší sexuálny život.

Podľa odporcov tejto metódy však neznamená, že sa sexuálne násilie v budúcnosti nezopakuje. Kazachstan pritom nie je jediná krajina, ktorá sa snaží zabrániť sexuálne motivovaným trestným činom takýmto spôsobom.

O chemickej kastrácii ako bežného trestu za pedofíliu a sexuálne násilie uvažuje v posledných mesiacoch napríklad aj Británia. Potláčanie sexuálnych pudov sa tam už teraz využíva pri niektorých odsúdených nielen v zariadeniach na výkon trestu, ale aj pri násilníkoch nachádzajúcich sa na slobode. Cieľom je zabrániť opakovanému spáchaniu násilia.

Osobitosť je v tom, že britskí odsúdení si môžu sami vybrať medzi väzením a kastráciou. Doteraz si ju dobrovoľne zvolilo približne 120 násilníkov. Podľa odborníkov je kombinácia chemickej kastrácie a psychologickej terapie oveľa efektívnejšia ako všetky iné doterajšie spôsoby trestov.