Úvod Z DOMOVA V lesoch sa bude ťažiť menej, Bratislava a štát našli kompromis

V lesoch sa bude ťažiť menej, Bratislava a štát našli kompromis

Foto: archív

V štátnych lesoch na území Bratislavy a jej blízkom okolí sa bude drevo ťažiť menej, niektoré lokality budú bezzásahové. Prevládať v nich bude najmä rekreácia. Mesto Bratislava podpísalo so štátnym podnikom Lesy SR dohodu o obmedzení hospodárenia v štátnych lesoch na území hlavného mesta.

Bezzásahový režim sa bude týkať 55 percent územia lesného celku Lesy SR Bratislava, čo je 2304,36 z celkovej rozlohy 4195,86 hektára. Na zvyšku sa má hospodáriť spôsobom blízkym prírode. Rozloha bratislavského lesoparku sa tak má zväčšiť zo súčasných 3031 na 7226,86 ha.

Dohoda je výsledkom dlhoročnej spoločenskej požiadavky rozšíriť rekreačné možnosti prímestských lesov v Bratislave. Uzatvoreniu kontraktu predchádzala analýza dôsledkov a štúdia modifikovania manažmentu lesov.

Objem ťažby dreva sa zníži o viac ako polovicu, z maximálnych 21-tisíc na menej ako 8-tisíc kubických metrov. Vzniknú nové zóny pokoja, a to najmä v oblasti Devínskej Kobyly, rezervácie Vydrica pri Bielom kríži či hodnotných častí lužných lesov.

Každý rok sa tak zachráni v priemere 5000 stromov na území Bratislavy. Výpadok z príjmov za ťažbu dreva bude Lesom SR hradiť hlavné mesto, a to vo výške 322-tisíc eur ročne. Tieto financie Lesy SR zase investujú do turistickej a oddychovej infraštruktúry v týchto oblastiach.