Úvod ZO ZAHRANIČIA V lietadle rúška a sedenie aj uprostred. EÚ nastavila pravidlá pre lietanie

V lietadle rúška a sedenie aj uprostred. EÚ nastavila pravidlá pre lietanie

Foto: archív

Krajiny Európskej únie sa dohodli na spoločných hygienických štandardoch pre cestovanie lietadlom v rámci opatrení proti pandémii COVID-19, oznámil nemecký minister dopravy Andreas Scheuer. Medzi dohodnutými štandardmi je dodržiavanie odstupu či nosenie rúšok v lietadle i na letisku, prostredné sedadlá v lietadlách už budú môcť byť obsadené.

„Som rád, že moji kolegovia prijali nemecký návrh pre Európu a že sme sa mohli zhodnúť na týchto jednotných štandardoch,“ uviedol Scheuer na Európskej konferencii o letectve. Nemecké ministerstvo dopravy neskôr uviedlo, že dohodu uzavreli úradníci a že ju ešte musia formálne schváliť ministri.

Dohodnuté opatrenia zahŕňajú požiadavku zakrývať si ústa a nos pre cestujúcich od šiestich rokov, ďalej obsahujú odporúčanie dodržiavať odstup pri bezpečnostných kontrolách a odbavovaní na letisku.

V lietadlách musí byť zaručený dostatok čerstvého vzduchu a všetky informácie musia byť k dispozícii v niekoľkých jazykoch. Aerolinky tiež budú môcť obsadiť aj prostredné sedadlá. Spoločné predpisy, na ktorých sa úradníci dohodli, spĺňajú aspoň niektoré požiadavky leteckých spoločností. Rozdielne štandardy totiž spôsobovali zmätky.