V Londýne prudko stúpa počet vrážd, vinia moslimského starostu

    Foto: archív

    Séria násilných incidentov s použitím prevažne bodných zbraní v Londýne pokračuje. Na východe britskej metropoly v oblasti Forest Gate bol v pondelok večer smrteľne dobodaný mladý muž, informovala televízia Sky News. Policajti boli približne o 22:50 h miestneho času privolaní na Chestnut Avenue. Mladík, o ktorom sa predpokladá, že mal 18 rokov, však zomrel krátko pred 23:30 h. V súvislosti s týmto prípadom nebol zatiaľ nikto zadržaný.

    Vražda sa stala len deň po tom, čo na dvoch rôznych miestach Londýna boli počas necelej hodiny dobodaní na smrť ďalší dvaja ľudia: na 26-ročného muža zaútočili nožom v štvrti Colindale ležiacej na severe mesta, tridsiatnička neprežila útok v Brixtone na juhu britského hlavného mesta. V týchto prípadoch boli k zatknuté podozrivé osoby.

    Tento rok prišlo v Londýne už k takmer 60 vraždám, ktorých obeťami sa v mnohých prípadoch stali mladí ľudia – väčšina z nich bola zabitá nožom. Z nárastu kriminality začal byť obviňovaný moslimský starosta Londýna Sadiq Khan, polícia so svojou taktikou i samotná vláda škrtajúca výdavky.

    Šéfka Metropolitnej polície Cressida Dicková vidí jednu z príčin tohto stavu v sociálnych médiách, ktoré podľa nej medzi adolescentmi bagatelizujú násilie. Bývalý šéf londýnskych policajtov Ian Blair sa domnieva, že škrty v rozpočte znamenajú aj menej policajtov na obchôdzke vo svojom rajóne. Mnohí analytici upozorňujú na fakt, že prudký nárast kriminality je priamo úmerný prílevu prisťahovalcov, najmä vzrastu moslimskej komunity.