Úvod ZO ZAHRANIČIA V Londýne za posledný mesiac prudko klesla miera nákazy o 80 percent

V Londýne za posledný mesiac prudko klesla miera nákazy o 80 percent

Foto: Pavel Kapusta

Výskumníci z Imperial College v Londýne otestovali od 4. do 13. februára 85.000 ľudí v celej Veľkej Británii, pričom, že nakazený bol približne jeden človek z 200 ľudí, čo v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom predstavuje pokles o dve tretiny.

Ich štúdia ukázala, že počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Londýne za posledný mesiac prudko klesol o 80 percent, pričom šírenie patogénu mali spomaliť opatrenia počas lockdownu.

Pokles bol po celej krajine rôzny a najprudší zaznamenali práve v Londýne, kde koncom minulého roka zistili nový a nákazlivejší variant koronavírusu. V januári bol v hlavnom meste Spojeného kráľovstva podľa odhadov koronavírusom nakazený jeden z 30 ľudí. Najnovšie údaj klesol na približne jednu osobu zo 185.

Minister zdravotníctva Matt Hancock vyhlásil, že pokles je „povzbudzujúci, no nesmieme poľaviť v opatrnosti“. Británia je podľa oficiálnych údajov jedným z najviac postihnutých štátov v Európy.

V súčasnosti je v krajine vyhlásený lockdown a uskutočňuje sa hromadné očkovanie obyvateľstva, ktoré má najrýchlejšie tempo na kontinente. Prvú dávku vakcíny zatiaľ dostalo okolo 16 miliónov ľudí, čo je asi štvrtina všetkých obyvateľov.