Úvod Politika V Maďarsku chcú zatvoriť univerzitu založenú Sorosom

V Maďarsku chcú zatvoriť univerzitu založenú Sorosom

Foto: archív

Nová legislatíva, ktorú navrhla vláda premiéra Viktora Orbána, znemožňuje ďalšie fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti. Táto vzdelávacia inštitúcia je súčasťou amerického vysokoškolského systému a v roku 1991 ju založil maďarsko-americký miliardár George Soros.

Dodnes ju štedro podporuje – z jeho Fondu CEU pochádza až 96 percent príjmov rozpočtu CEU. Inkriminovaná novelizácia požaduje, aby mali zahraničné univerzity svoje univerzitné mestečko, takzvaný kampus, aj v krajine svojho pôvodu. CEU ako jediná z 28 vysokých škôl tohto druhu takúto požiadavku nespĺňa.

Ak maďarský parlament prijme nové legislatívne úpravy, CEU bude môcť fungovať iba vtedy, ak sa podpíše medzivládna dohoda medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Orbánom a univerzita do februára budúceho roka zriadi v USA svoje univerzitné mestečko.

Prvá možnosť je nepravdepodobná – Trump i Orbán sú zarytými nepriateľmi Sorosa a ten je zase kritikom postojov a politiky Donalda Trumpa -, kým druhá možnosť nie je zrejme fyzicky možná, tvrdí britská spravodajská stanica BBC.

Orbán, ktorý sám v minulosti študoval na Oxfordskej univerzite v Británii vďaka Sorosovmu štipendiu, tvrdí, že miliardár chce ovplyvňovať maďarskú politiku prostredníctvom podporovania svojej Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF). Orbánov vládnuci Fidesz tiež pracuje na legislatíve, ktorá si berie za cieľ mimovládne organizácie dostávajúce podporu zo zahraničia.