Úvod Spoločnosť V Moskve bola vojenská prehliadka k 73. výročiu víťazstva nad nacizmom

V Moskve bola vojenská prehliadka k 73. výročiu víťazstva nad nacizmom

Foto: archív

Na Červenom námestí v Moskve sa konala tradičná vojenská prehliadka pri príležitosti 73. výročia víťazstva sovietskych vojsk nad nacizmom vo Veľkej vlasteneckej vojne (1941 – 1945). Na prehliadke sa predstavilo 13 000 príslušníkov ozbrojených síl, 159 zbraňových systémov a 75 lietadiel, informovala agentúra TASS, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.

Mechanizovaná kolóna pozostávala z najmodernejších zbraňových systémov, bojových vozidiel tankovej podpory, viacúčelových robotických komplexov a protivzdušných systémov. Po prvý raz sa na prehliadke predstavili stíhacie lietadlá typu Su-57. Premiérovo boli do prehliadky zaradené i bezposádkové drony.

Po prvý raz sa na tejto slávnostnej prehliadke zúčastnili oddiely vojenskej polície ruského ministerstva obrany, Vasilevského vojenskej akadémie v Smolensku, Nachimovovej námornej akadémie v Sevastopole, Saratovského vojenského inštitútu a Šolochovovej prezidentskej školy pre kadetov v Moskve.

Podujatie sa tradične začalo s defilé zástav vrátane ruskej zástavy a historickej sovietskej zástavy, ktorá bola v máji 1945 vztýčená nad budovou Ríšskeho snemu v Berlíne. S prejavom vystúpil ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa následne stretol s vojnovými veteránmi. Medzi pozvanými hosťami boli izraelský premiér Benjamin Netanjahu či srbský prezident Aleksandar Vučič.