Úvod ZO ZAHRANIČIA V Moskve otvorili výstavu „NATO. Kronika krutosti”

V Moskve otvorili výstavu „NATO. Kronika krutosti”

Foto: archív

Moskovské Múzeum modernej ruskej histórie otvorilo začiatkom apríla multimediálnu výstavu „NATO. Kronika krutosti”. Tá podľa jej tvorcov dokumentuje, ako aktivita Severoatlantickej aliancie a jej kooperácia s Ukrajinou viedli až k vojne na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Výstava je venovaná dejinám NATO a otvára ju bombardovanie japonských miest Hirošima a Nagasaki Spojenými štátmi v roku 1945. Vymenúva tiež bombardovania Juhoslávie v roku 1999, vojny v Iraku, Vietname a Afganistane a takisto vzťah NATO s Ukrajinou, ktorý podľa múzea „viedol až k terajšiemu konfliktu“.

Medzi exponáty patria maľby ranených detí a plačúcich žien, fotografie protestov proti NATO, ktoré sa konali v Európe, protitankový raketomet britskej výroby, ktorý mali použiť ukrajinské jednotky, či mapy ukazujúce to, kam až na územie Ruska dokážu doletieť rakety NATO.

Ako informoval médiá hlavný historik múzea Fjodor Kokin, výstavu doteraz navštívilo 14.000 ľudí, pričom osobitne populárnou sa stala v období pred 9. májom, keď Rusi oslavujú Deň víťazstva nad fašizmom.

Kremeľ považuje NATO za existenčnú hrozbu, pričom ruský prezident Vladimir Putin obviňuje Spojené štáty americké, že používajú Ukrajinu ako nástroj na zatiahnutie Ruska do konfliktu.