Úvod Veda & Tech V Mydlovaroch spustili najväčšie batériové úložisko v Česku

V Mydlovaroch spustili najväčšie batériové úložisko v Česku

Foto: archív

Energetická spoločnosť E.ON spustila v českých Mydlovaroch skúšobnú prevádzku batériového systému na ukladanie energie s kapacitou 1,75 megawatthodín. V budúcnosti by mohlo slúžiť aj ako tzv. cloudové úložisko solárnej energie, ktoré by mohli využívať aj domácnosti.

„Bude fungovať podobne, ako keď si dnes ukladáme dokumenty a fotky do cloudov vo vzdialených dátových centrách a nemusíme mať doma veľké počítačové úložisko. Zákazníkom sme schopní ponúknuť tak fyzickú batériu, napríklad do garáže, ako aj virtuálnu. To znamená, že si do našich zdrojov elektrickú energiu uložia a potom zase vyberú, keď ju budú potrebovať,“ vysvetľuje generálny riaditeľ E.ON Martin Záklasník.

Firma investovala do obrovskej batérie 24 miliónov korún, čo je takmer 947-tisíc eur. Úložisko, momentálne najväčšie v Českej republike, pripomína veľký kontajner, rozdelený na dve časti. V prvej je riadiaca jednotka, v druhej samotné lítiové články. Vnútri panuje hluk, pretože lítiové batérie potrebujú mať určitú prevádzkovú teplotu, a tak ich musia ohrievať alebo ochladzovať, aby sa nepoškodili.

Kapacita batérie je schopná pokryť spotrebu elektriny približne sto rodinných domov. Zatiaľ primárne slúži na ukladanie energie, vyrobenej nad rámec aktuálnej spotreby. Úložisko možno však využiť aj v krízových situáciách, napríklad pri masívnom výpadku dodávok elektrickej energie v sieti. Podobné projekty fungujú aj v iných európskych krajinách, kde stabilizujú distribučnú sieť a zároveň umožňujú efektívnejšie využiť energiu z miestnych obnoviteľných zdrojov.

Foto: archív