Úvod ZO ZAHRANIČIA V Nemecku označili americké vyhrážky pre výstavbu plynovodu Nord Stream 2 za...

V Nemecku označili americké vyhrážky pre výstavbu plynovodu Nord Stream 2 za vrchol drzosti

Foto: archív

„Hrozby Američanov súvisiace s budovaním plynovodu Nord Stream 2 sú vrcholom drzosti,” vyhlásil v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung primátor mesta Sassnitz na nemeckom ostrove Rujana Frank Kracht.

Začiatkom augusta americký senátor Ted Cruz a dvaja jeho kolegovia pohrozili sankciami proti prístavu Sassnitz. V liste zákonodarcov sa uvádza, že v prípade pokračovania kladenia potrubia môžu prístavu hroziť finančné postihy.

Kracht označil za „prvú drzosť” americké sankcie proti spoločnostiam, ktorých lode sa podieľali na kladení potrubia. „Druhou drzosťou je hrozba sankcií zo strany troch senátorov proti spoločnostiam, ktoré majú nejaký vzťah k výstavbe plynovodu Nord Stream 2 a tiež proti jednotlivým pracovníkom týchto spoločností,” dodal primátor.

Podľa jeho slov Nemecko celému svetu dokázalo, že sa nedá zastrašiť. Vyjadril pritom presvedčenie o rýchlej dostavbe plynovodu a podotkol, že “opatrenia USA spôsobujú veľký zmätok v európskom biznise”.

Spojené štáty vystupujú proti projektu plynovodu Nord Stream 2, pričom sa európskym krajinám snažia vnútiť dodávky skvapalneného zemného plynu, ktorý ťažia na svojom území. Koncom minulého roka schválili americké úrady rozpočet rátajúci so  sankciami proti spoločnostiam podieľajúcim sa na výstavbe plynovodu.

Projekt však podporujú Nemecko i Rakúsko, majúce záujem na spoľahlivých dodávkach zemného plynu. Za výstavbu je tiež Nórsko, ktorého vláda vlastní 30 percent akcií spoločnosti Kvaerner, jedného z kľúčových dodávateľov výstavby.

Ruská spoločnosť Gazprom medzitým vyhlásila, že výstavbu plynovodu môže ruská strana dokončiť samostatne. Jeden z možných variantov predpokladá kladenie potrubia za pomoci lode, sprevádzanej ďalšou loďou, vybavenou systémom dynamického fixovania, ktorý plavidlo udrží v potrebnom bode bez ukotvenia a viazania. Túto úlohu by mohli zohrať lode Fortuna a Akademik Čerskij.

Koncom júla schválil americký senát nový obranný rozpočet. Ten počíta s ďalšími opatreniami, zameranými proti plynovodu Nord Stream 2. Už platné sankcie sa rozširujú na firmy kladúce potrubia a ďalšie spoločnosti.

Mapka ukazuje, kadiaľ vedie Nord Stream 2. Dnom Batického mora privádza zemný plyn z Ruska do západnej Európy, najmä do Nemecka. (Reprodukcia: internet)