Úvod ZO ZAHRANIČIA V Nemecku i Poľsku sa opäť konali protesty proti koronavírusovým obmedzeniam

V Nemecku i Poľsku sa opäť konali protesty proti koronavírusovým obmedzeniam

Foto: archív

Tisíce ľudí protestovali vo viacerých nemeckých mestách proti obmedzeniam zavedeným v súvislosti s koronavírusom. Stovky ľudí sa zhromaždili aj v poľskej Varšave. Na protestný pochod v bavorskom hlavnom meste Mníchov sa vybralo podľa odhadov miestnej polície zhruba 8-tisíc ľudí.

Väčšina z nich ignorovala nariadenie o povinnom nosení rúška a dodržiavaní odstupu. Polícia preto akciu predčasne skončila. Agentúra DPA napísala, že účasť dosiahla až 10-tisíc ľudí, čo bolo zhruba dvakrát toľko, ako organizátori, iniciatíva Querdenken 089, ohlásili.

Najmenej tisíc osôb sa zúčastnilo na proteste v Hannoveri v spolkovej krajine Dolné Sasko, kde mali ľudia na sebe tričká s nápismi odmietajúcimi vakcíny a kritizujúcimi médiá. Menšia demonštrácia s účasťou 150 ľudí sa uskutočnila aj vo Wiesbadene v Hesensku. Na podobných demonštráciách sa v Berlíne v auguste zúčastnili desiatky tisíc ľudí.

Priebeh zhromaždení bol podľa polície pokojný. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že chápe, že niektorí ľudia majú so zavedenými opatreniami problém, a preto majú právo vládnu politiku kritizovať a pokojne protestovať.

Protest proti koronavírusovým obmedzeniam sa konal aj v centre Varšavy, kde do ulíc vyšli stovky ľudí, ktorí niesli transparenty kritizujúce „klamstvá o pandémii COVID-19“. Ďalšie plagáty obsahovali výzvy na odstúpenie vlády či odmietanie ďalšieho lockdownu.