Úvod Politika V Nórsku sa začína najväčšie cvičenie NATO od konca studenej vojny

V Nórsku sa začína najväčšie cvičenie NATO od konca studenej vojny

Foto: archív

V Nórsku sa začína najväčšie cvičenie NATO od konca studenej vojny. Okolo 50-tisíc vojakov z troch desiatok krajín pri ňom bude tiež vo Švédsku, Fínsku a na Islande do 7. novembra trénovať, ako „obnoviť suverenitu spojeneckej krajiny po vonkajšej agresii“. Celkovo sa do cvičenia zapojí 65 lodí, 250 lietadiel a 10-tisíc vozidiel.

Manévrov nazvaných Trident Juncture sa zúčastňujú všetky krajiny NATO, partnerské Fínsko a Švédsko a ako medzinárodný pozorovatelia aj Rusko a Bielorusko. ČR zastupujú vojaci z 25. raketového pluku zo Strakoníc s asi 70 kusmi techniky.

Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga cvičenie reaguje na zmenenú bezpečnostnú situáciu v Európe v posledných rokoch. Účastníci budú rozdelení na južné a severné sily a budú sa striedať v roliach fiktívneho agresora a brániacich sa aliančných síl. Veľká časť cvičenia sa odohrá na mori. Najväčšou loďou, ktorá sa manévrov zúčastňuje, je lietadlová loď USS Harry Truman, prvá americká lietadlová loď v nórskych vodách od roku 1987.