Úvod Ekonomika V obchodoch si najviac priplatíme za kvasenú kapustu či zemiaky

V obchodoch si najviac priplatíme za kvasenú kapustu či zemiaky

Foto: archív

Ceny potravín podľa štatistík medziročne klesajú. Aj napriek tomu však výdavky na ne každý mesiac ukrajujú ľuďom nemalú časť z rodinného rozpočtu. Z aktuálnej analýzy Poštovej banky vyplýva, že v tomto období Slováci v obchodoch viac zaplatia za kvasenú kapustu, zeler či zemiaky.

Spomedzi jesenných potravín ľudia v tomto období v porovnaní s vlaňajškom priplatia najviac za kvasenú kapustu, ktorej cena stúpla až o tretinu. „Je však možné, že jej cena ešte klesne, keďže sezóna sa ešte len začala. O 14 percent je medziročne drahší zeler a o takmer desatinu medziročne zdraželi aj zemiaky,“ vyčíslila analytička banky Jana Glasová.

Podľa jej slov je však drvivá väčšina potravín v obchodoch lacnejšia ako pred rokom: „Súvisí to s obdobím deflácie, ktorým krajina prechádza. Najciteľnejší pokles bol zaznamenaný v prípade petržlenu, ktorý je o štvrtinu lacnejší, a o necelú pätinu menej ľudia zaplatia aj za jablká a mrkvu. Biela kapusta je medziročne lacnejšia o takmer desatinu.“

Foto: archív
Foto: archív

O niečo menej spotrebitelia zaplatia aj za mäsové výrobky ako klobásy, údené mäso či slanina. Aj kúpa vína vychádza o niečo lacnejšie ako pre rokom. „Z hľadiska medzimesačného vývoja je citeľné, že drvivá väčšina vybraných jesenných potravín bola v auguste lacnejšia ako v júli. Najvýraznejšie medzimesačné zlacnenie zaznamenalo hrozno, a to až o takmer tretinu. Nasledovali mrkva, zemiaky a kapusta, ktoré vykázali oproti júlu až dvojciferný pokles cien,“ priblížila Glasová.

Z koša 38 potravín a nápojov sa medziročné zdražovanie v auguste tohto roku dotklo len nepatrného počtu piatich položiek. Najviac si ľudia v auguste priplatili za kryštálový cukor, ktorý medziročne zdražel o takmer pätinu.

Zvyšné položky, ktorých sa v auguste dotklo medziročné zvýšenie cien, boli zemiaky, cestoviny, čokoláda a káva. Naopak, najvýraznejšie zlacneli jablká a mlieko, a to takmer o pätinu. Dvojciferný pokles cien vykázali aj vajcia, maslo či hovädzie mäso predné s kosťou.