Úvod ZO ZAHRANIČIA V oceliarňach Azovstaľ sa vzdalo posledných 531 neonacistov z pluku Azov, oznámila...

V oceliarňach Azovstaľ sa vzdalo posledných 531 neonacistov z pluku Azov, oznámila ruská armáda

Zajatí bojovníci z pluku Azov. (Foto: archív)

Ruská armáda oznámila, že úplne oslobodila oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol a po takmer troch mesiacoch obliehania už má kontrolu na celým Mariupolom. V areále oceliarní sa podľa ruského ministerstva obrany ukrývalo posledných 531 ukrajinských bojovníkov z radov neonacistického pluku Azov.

„Areál metalurgického závodu Azovstaľ, kde bola od 21. apríla tohto roka blokovaná skupina ukrajinských militantov z nacistického zoskupenia Azov, je úplne oslobodené,“ povedal hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Ďalej povedal, že od 16. mája sa už celkovo vzdalo 2439 neonacistov z pluku Azov a ukrajinských vojakov.

Podzemné priestor Azovstaľu, kde sa ukrývali militanti, sú podľa Konašenkova plne ovládajú ruské ozbrojené sily. Veliteľ Azova Denys Prokopenko vo videu zdieľanom sociálnej sieti známil, že velenie ukrajinskej armády nariadilo vojakom, ktorí ešte boli v oceliarňach Azovstaľ, aby zložili zbrane.

Zároveň vyjadrilo vieru, že sa mu ich podarí vymeniť za zajatých ruských vojakov. Úrady Donecku však už avizovali, že niektorých neonacistov z pluku Azov budú súdiť za vojnové zločiny a genocídu páchanú na civilnom obyvateľstve.