Úvod Spoločnosť V petrohradskom metre útočili teroristi, hlásia mŕtvych

V petrohradskom metre útočili teroristi, hlásia mŕtvych

Foto: archív

Desiatky zranených a niekoľko mŕtvych si vyžiadal dva výbuch, ku ktorému prišlo v pondelok okolo 13:40 nášho času medzi dvomi stanicami metra Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut v ruskom meste Petrohrad. V dôsledku incidentu boli uzatvorené tri stanice. O udalosti informujú ruské médiá s použitím záberov od svedkov udalosti. Podľa spresnených údajov si výbuch vyžiadal 14 mŕtvych a okolo 50 zranených. Charakter zranení svedčí o tom, že výbušné zariadenie obsahovalo aj kovové guľôčky a matice na zosilnenie ničivého účinku.

Sociálne siete sa priebežne napĺňajú novými fotografiami a videami, zverejňujú sa možné scenáre. V čase výbuchu bol v Petrohrade aj prezident Vladimir Putin, ktorý tam rokoval s bieloruskou hlavou štátu Alexandrom Lukašenkom. Ruský prezident vyjadril poľutovanie nad útokom a sústrasť pozostalým a v podvečerných hodinách položil kyticu červených ruží neďaleko zastávky metra Technologičeskij institut. Zároveň vydal príkaz na vyšetrovanie incidentu, ktorý je podľa ruských štátnych orgánov dielom teroristov. Bomba vybuchla v treťom vagóne súpravy metra.

Ruská polícia vyhlásila pátranie po dvoch osobách, podozrivých z prípravy ataku v petrohradskom metre. S odvolaním sa na zdroje v bezpečnostných zložkách o tom informovala agentúra Interfax. Jedna z hľadaných osôb uložila výbušninu vo vagóne metra a druhá osoba ukryla inú nálož pod hasiaci prístroj na stanici metra Ploščaď vosstanija. Kým prvá nálož explodovala, pričom zabila alebo zranila desiatky ľudí, druhú výbušninu sa podarilo včas nájsť a zneškodniť.

Útok v Petrohrade odsúdil okrem iných svetových štátnikov aj americký prezident Donald Trump. Reportérom, povedal, že je to „absolútne strašná vec“. Doplnil, že takéto udalosti „sa dejú po celom svete“. Teroristický čin odsúdil aj generálny tajomník OSN António Guterres a zdôraznil, že osoby zodpovedné za útok musia byť postavené pred súd.

Kým si ľudia v mnohých častiach sveta uctili pamiatku petrohradských obetí, vedenie nemeckého hlavného mesta vydalo zarážajúce vyhlásenie, že Brandenburská brána nebude nasvietená ruskými národnými farbami, ako to bolo v prípade podobných udalostí v iných svetových mestách. Petrohrad vraj totiž nie je na rozdiel od Paríža, Bruselu, Londýna či Istanbulu partnerským mestom nemeckej metropoly.

Prvé sekundy po výbuchu. (Foto: archív)
Prvé sekundy po výbuchu. (Foto: archív)
Strojvodca po výbuchu pokračoval v jazde až do stanice Technologický inštitút. (Foto: archív)
Strojvodca po výbuchu pokračoval v jazde až do stanice Technologičeskij institut. (Foto: archív)