Úvod Spoločnosť V polovojenských táboroch na Ukrajine sa učia strieľať aj deti

V polovojenských táboroch na Ukrajine sa učia strieľať aj deti

Foto: archív

Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v posledných rokoch upozorňujú na zapájanie detí do bojov na východe Ukrajiny. Vo zvláštnych polovojenských táboroch sa pod vedením radikálnych ukrajinských nacionalistov aj osemročné deti učia, ako zabíjať protivníkov.

Tábory podporuje štát. Len v tomto roku poslalo tamojšie ministerstvo mládeže a športu na ich organizáciu vyše 130-tisíc eur. Letné tábory bývajú na utajenom mieste na západe Ukrajiny a prevažne tínedžeri, medzi ktorými však nechýbajú ani osemročné deti, sa tam učia zaobchádzať so zbraňami. S kalašnikovom v ruke sú nezriedka aj 12 hodín denne.

„Nikdy nemierte na ľudí. Povstalcov – malých zelených mužíčkov a okupantov z Moskvy – však za ľudí nepovažujeme,“ nabáda účastníkov vedúci tábora Jurij Čerkašin. Program určujú práve ľudia ako Čerkašin – dobrovoľník zranený v bojoch proti proruským separatistom v Donbase, ktorý teraz vedie mládežnícku organizáciu krajne pravicovej Svobody.

Foto: archív

Do tábora môže poslať dieťa každý ukrajinský rodič. Jedným z najznámejších je Azovec. Začínal v roku 2015 s ôsmimi deťmi, v roku 2017 ich v ňom absolvovalo letný kurz 465. Až 37 percent jeho účastníkov bolo pritom vo veku od 7 do 11 rokov. „Sme deti Ukrajiny! Nech Moskva leží v ruinách! Smrť Moskovčanom!“ deklaruje hodnoty tábora v dokumentárnom filme americkej televíznej stanice NBC na pohľad osem- až deväťročný chlapec.

Simulácie bojových akcií v táboroch dopĺňajú pravidelné prednášky. Prednášajúci v nich zdôrazňujú predovšetkým „nebezpečenstvo prichádzajúce z Moskvy“. Na dvojtýždňový kurz pre deti prispieva štát aj napriek tomu, že tábory a ich organizátori opakovane čelili obvineniam zo šírenia rasizmu a násilia.