Úvod ZO ZAHRANIČIA V Prahe a ďalších mestách sa opäť konali protesty pod heslom Česká...

V Prahe a ďalších mestách sa opäť konali protesty pod heslom Česká republika na 1. mieste

Foto: archív

Česi po krátkom čase pod heslom „Česká republika na 1. mieste“ opäť verejne protestovali proti vláde premiéra Petra Fialu. Požadovali demisiu koaličného kabinetu a obrat politického smerovania krajiny. Demonštrácie sa uskutočnili aj v ďalších českých mestách.

Na hlavnom proteste na pražskom Václavskom námestí sa podľa polície zišlo niekoľko desiatok tisíc ľudí. Usporiadatelia akcie stáli aj za pražskou demonštráciou zo začiatku septembra s viac ako 100.000 účastníkmi.

„Chceme o 180 stupňov obrátiť politický smer v našej krajine. Túto zmenu plánujeme dosiahnuť nenásilnou cestou,“ vyhlásil jeden z organizátorov Jiří Havel. Podľa ďalšieho, Ladislava Vrábela, by riadenie krajiny mali prevziať pronárodní odborníci.

Rečníci kritizovali postup vlády pri určovaní cien energií. Sťažovali sa tiež na neslobodu, cenzúru či totalitu a označili sa za disidentov. Stavali sa aj proti vojne a dodávkam zbraní na Ukrajinu, čo podľa nich nepodporuje mierové riešenie konfliktu.

Na pódiu sa objavili predstavitelia opozičných strán i nemecká europoslankyňa Christine Andersonová z protiimigračnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Nemecký poslanec AfD Petr Bystroň i ďalší vystupujúci sa hlásili k politike amerického exprezidenta Donalda Trumpa.