Úvod Politika V Prahe „krstili“ knižku, ktorej spoluautor je na čiernej listine ukrajinskej vlády

V Prahe „krstili“ knižku, ktorej spoluautor je na čiernej listine ukrajinskej vlády

Foto: Michaela Kolimárová

Slovenský dom v Prahe bol svedkom prezentácie a „krstu“ knižky Válka ve stínu Majdanu s podtitulom Pravda o ukrajinském konfliktu. Publikácia trojice slovenských autorov Ľudovíta Števka, Mareka Mahúta a Vladimíra Mohoritu mapuje dramatický vývoj udalostí na Ukrajine za posledné štyri roky a v mnohých ohľadoch sa rozchádza s oficiálnou verziou drsných udalostí, v ktorých hrali hlavnú úlohu radikáli Pravého sektora, domáci i zahraniční politici.

Števko: Je to pre mňa česť
Knižka vyšla minulý rok na Slovensku pod názvom Vojna v tieni Majdanu, ktorej celý náklad sa vypredal. Jej krstným otcom bol v apríli 2016 slovenský exprezident Ivan Gašparovič. Po úspechu na slovenskom knižnom trhu sa vydavateľ Žilinská prvá obchodná rozhodol pre český preklad titulu a jeho distribúciu v Českej republike.

Faktografiu publikácie umocňujú silné emócie a úsilie autorov odhaliť kľúčové informácie o vojne, v ktorej prvou obeťou býva pravda.

Opis príbehov bez tzv. politickej korektnosti na kyjevskom Námestí nezávislosti a nasledujúce roky po ňom vzbudil záujem publika i viacerých novinárov z popredných českých médií a zrejme bude zaujímať aj českého čitateľa.

Foto: Michaela Kolimárová

Na pražskej prezentácii obsah knižného diela priblížil jeho spoluautor, publicista Ľudovít Števko a politológ Roman Michelko, ktorý je zároveň autorom predslovu knižky. Števko prezradil, že publikáciu si všimla aj vláda v Kyjeve a ako jeden z jej autorov sa ocitol na čiernej listine ukrajinského režimu. „Je pre mňa česť byť na zozname spolu s takými osobnosťami ako je Oliver Stone alebo Gérard Depardie,” s úsmevom komentoval smutný fakt.

Števko i Michelko pripomenuli, že počas krvavého konfliktu, ktorý odštartoval kyjevský Majdan, ukrajinská armáda bojovala proti vlastným občanom a nečinne sa prizerala beštiálnemu vraždeniu civilistov fašistickými polovojenskými skupinami. Politici, z ktorých väčšina je dnes stále pri moci, zámerne rozdúchavali oheň etnickej nenávisti.

Foldyna: Kto na tom zarobil?
“Je to zložitý konflikt, ktorý stále pretrváva a myslím si, že je to začiatok konca suverénnej Ukrajiny. Republiky, hovoriace si Luhanská a Donecká sa veľmi ťažko budú chcieť vrátiť späť. Trauma obyvateľstva je tam príliš veľká.

Je to chyba vedenia Ukrajiny, ktoré je oligarchické, skorumpované a ktoré už vo svoje krajine ani nevládne,“ konštatoval Števko a dodal, že je presvedčený, že Ukrajinu nevyhnutne čaká federalizácia a ustanovenie autonómie jednotlivých regiónov. Michelko zasa hovorí o treťom Majdane: “Bude trvať celé desaťročia, kým sa niečo vyrieši. Je to dlhé slzavé údolie…”

Spoluautor knižky Ľudovít Števko bol počas prezentácie stredobodom pozornosti českých novinárov.(Foto: Michaela Kolimárová)

Českú verziu knižky na pôde Slovenského domu uviedol do života poslanec českého parlamentu JaROSLAV Foldyna (ČSSD).

“Tak jako rozbili Juhosláviu, tak rozbili aj Ukrajinu. Napriek tomu stále počúvame politikov, ktorí nám hovoria, že ‚budeme bojovať do poslednej kvapky vašej krvi‘. Stále sa nechávame poučovať a rozdeľovať – kto na tom zarobil?” položil si počas prezentácie rečnícku otázku Foldyna, ktorý nechápe, prečo sa slovanské národy rozdeľujú, keď iní sa spájajú.

V tejto súvislosti spomenul aj kruté následky vojny, ktorá spôsobila rozpad spoločného štátu južných Slovanov. Pre poslanca je to veľmi citlivá záležitosť, keďže má srbské korene. Foldyna knihu „pokrstil“ červenou pšenicou, ktorá symbolizuje Ukrajinu ako niekdajšiu „obilnicu Európy“ a červená farba značí krv obetí Majdanu a občianskej vojny na východe ťažko skúšanej krajiny.

Knižka sa uvádzala do života červenou pšenicou. (Foto: Michaela Kolimárová)